Aktív tavaszi kikapcsolódás kezdőknek és haladóknak
Ahogy a hőmérő higanyszála egyre feljebb kúszik, kezdetét veszi a kiránduló-szezon, és hazánk látnivalókban bővelkedő tájai vonzzák a természetkedvelők ezreit.
Az ember ilyenkor, tavasz elején másra sem vágyik jobban, mint hogy elgémberedett tagjait friss levegőn nyújtóztassa, miközben csendben szemléli az ébredező természetet.
Mielőtt azonban nekivágunk a rengetegnek, érdemes tájékozódni és alaposan felkészülni, hogy ne a nem várt kellemetlenségekről legyen emlékezetes tavaszi barangolásunk.
Legyen szó rövid távú kirándulásról, vagy egy nagyobb megmérettetésről, vannak olyan felszerelések, amelyeket – gondolva minden eshetőségre – érdemes a hátizsákunkba rakni. Az apró sérülések, cipő okozta felhólyagosodás kezelésére állítsunk össze egy egészségügyi kiscsomagot, amely a legfontosabbak (fájdalomcsillapító, sebtapasz, kötszer) mellett tartalmazzon egy izolációs mentőfóliát is. A mentőfólia rendkívül kicsire összehajtható, könnyű, egyik felével nyáron hűthetjük vele a túlmelegedett testet, míg másik felével hidegebb időben némi enyhülést kaphatunk. Apróság ugyan, de életet menthet és sportszaküzletekben beszerezhető. Bicska, tartalék zokni és öngyújtó is kerüljön a hátizsákba, mint hasznos apróságok. Bár kevesen gondolnak rá, de egy tartalék cipőfűző is jó szolgálatot tehet.
Mobiltelefon már mindenkinél van manapság, de sokan nem gondolnak arra, hogy eltévedéskor mennyit számít, az alaposan feltöltött akkumulátorú telefon. Nagyobb túrák alkalmával vésztöltőt (powerbank) is érdemes magunknál tartanunk. Jómagam soha nem felejtem otthon a karórámat sem, hiszen a természetjárás során gyorsan repül az idő. Különösen kora tavasszal és késő ősszel érdemes figyelni a naplemente idejére, nehogy hirtelen ránk sötétedjen. A magas hegyek mögött gyorsabban lebukik a nap és a fákkal sűrűn benőtt erdőben is előbb érkezik el a szürkület órája. Ha már megtörtént a baj, egy megbízható fejlámpa megoldást jelent a problémára.
Bár inkább a nyári időszakban alakulnak ki lokális viharok, melyeket a meteorológia sem tud előre jelezni, számítsunk ilyenekre tavasszal is, ezért esőkabát, vagy esőponcsó is jól jöhet. Ne hagyjuk otthon a bejárandó terület turistatérképét sem, ugyan léteznek mobiltelefonra letölthető alkalmazások és gps navigációs készülékek, de a technika gyakran csődöt mond, ráadásul sokan nem számolnak azzal, hogy az erdőben lehet, hogy nincs térerő, így egy hagyományos papírtérkép jó, ha kéznél van.
A tavaszi jó idő beköszöntével sajnos a kullancsszezon is együtt jár. Áprilistól novemberig lehet számítani az apró élősködőkre, melyek kedvelik a nedves, meleg időjárást. Mivel számos betegséget terjesztenek – közül a leggyakoribb fertőzés, a Lyme-kór ellen nincs védőoltás -, érdemes több trükköt is bevetnünk az elkerülésükre. Már a megfelelő ruházat kiválasztásával is sokat tudunk tenni ellenük. Mindenekelőtt a hosszúszárú nadrágot tudom ajánlani, főképpen, ha világos színű. Időnként végigfuttatva szemünket a lábszár környékén, világos árnyalatú ruhán könnyen észrevehetőek. Számtalan kullancsriasztó spray létezik, amelyekkel nemcsak a bőrünket, de a ruházatunkat is lefújhatjuk, ezek is sokat segíthetnek. Egyre többen használják az ultrahangos kullancsriasztó készüléket, amely az emberi szervezetre ártalmatlan 40kHz frekvenciájú ultrahang kibocsátásával működik, ezzel megzavarva a kullancsokat.
Az elegendő mennyiségű étel és folyadék szinte már evidens, de nem mindegy miből és mennyit viszünk. Melegebb időszakban kiemelten fontos, hogy a túra távjához igazodó mennyiségű, lehetőleg hűtött folyadékot fogyasszunk. Ez egy átlagos testsúlyú felnőtt ember esetében 10-15 kilométeres túrán legalább másfél litert jelent. Túrák során gyakran nyílik rá lehetőség, hogy szomjunkat friss forrásvízzel enyhítsük. A meleg nyári hónapokban több forrás is kiszáradhat, ezért mindig legyen nálunk ivóvíz. Élelemből a klasszikus szendvicsek mellett banán és zabszelet is jól eshet.
Tapasztalt természetjárók szerint a legfontosabb a kényelmes lábbeli. Legjobb, ha egy bokát tartó bakancsot, vagy félbakancsot húzunk, de a túracipők is ugyanúgy megfelelnek. Ruházatban a gyorsan kiszáradó, légáteresztő, úgynevezett technikai anyagú a legkényelmesebb. Esős időszakban – különösen kora tavasszal – a lábszárvédőt, úgynevezett kamáslit tudom ajánlani, amely nem csak a sártól óvja meg ruházatunkat, de vízálló rétegével esős-havas körülmények között is megállja a helyét. Téli időszakban nálam mindig van cipőre felhúzható csúszásgátló, amely segíti a közlekedést a jégfoltos talajon. Egy pár túrabot a gyakorlott túrázók számára is ajánlott, mert nagyobb távon leveszi a terhelést az ízületekről és patakátkelésnél, kitett részeken stabilitást ad lépésünknek. Már a tavaszi naptól is leéghetünk, ezért fehér színű sapka és napszemüveg jó, ha van nálunk, sőt a fényvédő krémet se felejtsük otthon. Ezek a késő tavaszi időszakban nélkülözhetetlenek.
Ha már beszereztük a szükséges felszerelést, a következő, de nem éppen elhanyagolható lépés saját erőnlétünk felmérése. Ilyenkor jobb, ha őszinték vagyunk önmagunkkal, mert az ígéretesnek tűnő kirándulás könnyedén átmehet igazi túlélő túrába. Aki még soha nem túrázott – és nem sportol rendszeresen – először kezdjen rövidebb távon, kevesebb szintemelkedéssel és az első tapasztalat megszerzése után már érezni fogja mekkora az ideális táv számára. Aki rendszeresen sportol, vagy gyakorlott túrázó már bátrabban vállalhat 10 kilométer fölötti távokat is.
Egyedül, vagy csoportosan?
Az országban működő számtalan természetjáró egyesület által szervezett nyílt túrákon bárkit szívesen látnak. A túrákról bővebb információ a Magyar Természetjáró Szövetség honlapjáról érhető el.
Érdemes nyomon követni hazánk nemzeti parkjainak tematikus, vezetett túráit, ahol szakemberek kalauzolják az érdeklődőket.
Gyakorlott túrázóknak ajánlom a teljesítménytúrázást, amelyhez az országos túranaptárról gyűjthető bővebb információ. Ugyanitt terepfutó és terepbiciklis eseményekről is tájékozódhatunk.
Ha a saját utunkat járnánk, egyéni túratervezéshez a Magyar Természetjáró Szövetség által létrehozott honlapot ajánlom, ahol a túratervező programon túlmenően számos egyéb információ is elérhető.