Korallzátonyt találtak az olasz tengerszakaszon
A szakértők szerint a most azonosított zátonynak nincs párja.
A Bari Aldo Moro Egyetem csapata azonosította Olaszország első ismert korallzátonyát – számol be az IFLScience. A zátony mintegy 2,5 kilométer hosszan húzódik az Adriai-tengerben Puglia régió partjainál. A 30-55 méteres mélységben fekvő ökoszisztéma egy úgynevezett mezofotikus zátony, ez azt jelenti, hogy kifejezetten kevés fény éri.
A legtöbb korall, így a trópusi vizek színpompás fajai, táplálékukat a velük szimbiózisban élő, és az élőlények egyedi színét adó zooxanthelláktól nyerik. Az olaszországi zátonyt azonban nem szimbióta kőkorallok alkotják, melyek a tengerben lebegő szerves anyagokból nyerik ki a tápanyagokat. Mivel a helyi virágállatokban nem élnek zooxanthellák, így nem is olyan színesek, mint például a Nagy-korallzátony egyedei.
Az olaszországi zátony gyakorlatilag fény nélkül épült fel, és bár sok szempontból hasonlít a Vörös-tenger szintén nem szimbióta korallokból álló ökoszisztémáira, a szakértők szerint egy teljesen egyedi élőhelynek tekinthető.
Mivel a korallok igen érzékenyek a környezet változásaira, a Pugliai Regionális Tanács azt tervezi, hogy új védett területet hoz létre a most felfedezett zátony számára.