Algavirágzások mérgezik a delfineket
Egy friss kutatás szerint súlyos hatással lehet a delfinek agyára a mérgező algák virágzása.
Az utóbbi években a kelet-amerikai partokra sodródott delfinek agyában mérgező algák maradványait találták – írja az IFLScience. A helyi algavirágzás egy veszélyes neurotoxint, béta-metilamino-L-alanint BMAA-t tartalmaz, amely a béta-amiloidhoz áll közel. A fehérje a főemlősökben az Alzheimer-kórhoz köthető.
A Miami Egyetem csapata 14 partra sodródott delfin agyát vizsgálta, melyek közül 13-nál mutattak ki jelentős BMAA-szintet. Az állatok agyában emellett Alzheimer-kórra utaló idegi elváltozásokat is felfedeztek.
A Florida környékén élő delfinek közvetlen és közvetett módon nagy mennyiségű algamérget fogyasztanak el, a helyi partoknál azonosított tetemek fele pedig olyan térségekben került elő, ahol korábban jelentős virágzást figyeltek meg. Az állatok agyában átlagosan 1,4-szer volt magasabb a BMAA-szint, mint az Alzheimer-kóros embereknél.
A szakértők szerint a klímaváltozás a veszélyes algáknak kedvez, a mérgező anyagok pedig a tengerparti közösségeket is fenyegethetik. Remélhetőleg a későbbi kutatások alaposabban felfedik a BMAA emberekre és állatokra gyakorolt hatását.