Ritka holdszivárványt sikerült megörökíteni
A márciusi telihold különleges jelenséget idézett elő az észak-angliai Alstonnál.
Kivételes jelenséget, egy úgynevezett holdszivárványt figyelhettek meg Alston lakói – írja az IFLScience. Az ilyen szivárvány különlegessége, hogy nem napsütésben, hanem holdfény mellett jön létre.
A jelenséget Andrew Hewison, a BBC önkéntes időjárási megfigyelője örökítette meg 2019. március 20-án. A holdszivárványra az esti kutyasétáltatás közben lett figyelmes. „Először a telefonommal akartam készíteni egy fényképet, de nem sikerült, úgyhogy előhoztam a digitális kamerám, és éjszakai üzemmódra állítottam. Kicsit versenyben voltam az idővel, mert csak négy vagy öt percig volt ott” – mondta Hewison.
Taken Last night , didn’t know there was such a thing #MoonBow #Cumbria @NorthPennAONB @PaulKingstonITV pic.twitter.com/zcsLjRmfN7
— Andrew Hewison (@AndrewHewison2) 2019. március 21.
Több oka is van annak, hogy a holdszivárványok miért olyan ritkák. A jelenség létrejöttéhez az kell, hogy vízcseppek legyenek a holdfény útjában, a holdnak alacsonyan kell állnia, és az égboltnak pedig kellően sötétnek kell lennie. A holdnak ráadásul minél fényesebbnek kell lennie. Úgy tűnik, hogy Észak-Angliában a márciusi holdtölte kedvezett a holdszivárvány kialakulásának.
Mivel a Hold felszínéről visszaverődő napfény igen gyenge, a holdszivárványok általában halványabbak. Ahhoz, hogy a színek jól kirajzolódjanak a jelenségről készült képen, hosszú expozíciót kell használni.