60 év természetvédelem
Gerald Durrell 1959. március 26-án nyitotta meg a világ első természetvédelmi fókuszú állatkertjét Jersey szigetén.
Gerald Durrell, a világhírű természetbúvár, filmes, író és természetvédő már kisgyermek korában elhatározta, hogy egyszer saját állatkertje lesz. Sokáig megmosolyogták emiatt – de ő kitartott elképzelése mellett, és a nehézség árán is megvalósította gyermekkori álmát. Amikor elérkezett a konkrétumok ideje, több hónapos keresés után Jersey szigetén találta meg a megfelelő helyszínt. Ez a kicsiny földdarab Anglia és Franciaország között fekszik a La Manche- csatornában. Formálisan az Egyesült Királysághoz tartozik, de bizonyos fokú önállóságot élvez, saját irányítása (is) van. Durrell itt bérelte ki a Les Augrès Manor kastélyt és a hozzá tartozó földterületet, majd hozta létre az állatkertet.
Az intézményt a Durrell Vadvédelmi Alapítványt (Durrell Wildlife Conservation Trust) az alapító sikeres könyveinek, köztük a Családom és egyéb állatfajták bevételéből, a belépőjegyekből, illetve nagylelkű adományokból finanszírozza. Jelképe az egykor Mauritius szigetén élt dodó madár lett, amely 1598-as felfedezése után hét évtizeddel ki is pusztult az emberi emberi tevékenység miatt.
Az alapítvány munkatársai az indulás óta 14 fajt mentettek meg a kipusztulástól, 5 500 természetvédelmi szakembernek nyújtottak képzést és állatok ezreit engedték ki a vadonba. Különösen az Indiai-óceán és a Csendes-óceán szigetein végeztek és végeznek ma is komoly természetvédelmi munkát. Ez talán összefügg azzal, hogy Durrell a görögországi Korfu szigeten töltötte gyermekkorának legboldogabb éveit, és felnőtt korában is megmaradt a vonzódása a szigetek különleges, máshol meg nem található élővilága iránt.
Gerald Durrell 1995-ben elhunyt, de az állatkert és az alapítvány azóta is töretlenül működik, egyik vezetője Gerald özvegye, Lee Durrell. 2019-ben több hónapon keresztül rendezvényekkel ünneplik az állatkert 60. születésnapját.
Drukkoljunk, az állatkert még további 60 évig sikeresen működjön! És talán 1-2 évszázad múlva már nem lesz szükség természetvédelemre, mert az ember újra megtanul harmóniában élni a természettel…
Forrás: bajomi.eu