Invazív fajok fenyegetik a Galápagos-szigeteket
Egy friss tanulmány szerint 53 nem őshonos állat- és növényfaj jutott el a szigetek környéki vizekbe, az idegen élőlények pedig a vártnál jóval nagyobb problémát okozhatnak.
A Smithsonian Evolúciókutató Központ, a Williams College és a Charles Darwin Alapítvány összefogásával végzett vizsgálat során a szigetcsoport két legnagyobb szigetén, a Santa Cruz- és a Baltra-szigeten folytattak helyszíni kutatást – írja az IFLScience. A szakértők a mangrovegyökerekből, úszódokkokról és a vízben lebegő törmelékekből gyűjtöttek be mintákat.
Az elemzés során 48, korábban ismeretlen invazív fajt találtak. Ezek közül 30-at korábban nem fedeztek fel a térségben, 17-ről úgy gondolták, hogy őshonos, míg egy fajt már 1987-ben begyűjtöttek, de csak most azonosítottak.
James Carlton, a Williams College szakértője szerint ez a legnagyobb ismert növekedés az invazív fajok között egy trópusi tengeri térségben. A begyűjtött fajok többsége mohaállat és tengeri féreg volt, a legveszélyesebb élőlény azonban a Leiosolenus aristatus nevű kagyló, amely komoly károkat okoz a helyi koralloknak.
A kutatók szerint az idegen fajok többsége emberi közvetítéssel jutott el a régióba. Bár napjainkban már elővigyázatosabbak, hogy ne érkezzenek újabb élőlények a szigetekhez, bizonyos invazív fajok így is képesek bekerülni a különleges élővilágba.
Greg Ruiz kiemelte, hogy csak a Galápagos-szigetek egy szűkebb területét vizsgálták, így további elemzésekre lesz szükség, hogy jobban felmérjék a probléma nagyságát.