Ezeknek a békáknak fluoreszkál a csontjuk
Brazília esőerdejének mérgező tökvarangyai egyedi bőrszínük segítségével riasztják el a ragadozókat. Az élőlényeknek ugyanakkor van még egy különlegességük: UV-sugárzásban kékes fénnyel ragyognak.
A szakértők a Brachycephalus ephippium és a B. pitanga békák újabb különlegességét fedezték föl, számol be a Live Science. Látható fényben az állatok narancsszínűnek, vörösnek vagy sárgának tűnnek, UV-sugárzásban ugyanakkor kékes ragyogás rajzolódik ki az élőlények fején, hátán és lábán.
A szárazföldi gerinces állatoknál a fluoreszkálás igen ritka. A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a békák mire használják képességüket, de talán a potenciális párok megtalálásában, illetve a ragadozók távol tartásában segít. Sandra Goutte, az Abu Dhabi-i New York-i Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint bizonyos madaraknál és pókoknál látható nappali fluoreszcencia, ami a veszélyes állatok elriasztását szolgálja. Azt egyelőre nem tudni, hogy a kétéltűek észlelik-e társaik világítását.
A biolumineszcenciával ellentétben (ami a testben lezajló kémiai folyamatokkal járó fénykibocsátást jelöli) a fluoreszcencia nem figyelhető meg teljes sötétségben. Utóbbinál ugyanis bizonyos molekulák nyelik el a fényt, és hosszabb hullámhosszon bocsátják ki azt, általában vörös vagy zöld ragyogást idézve elő.
A fluoreszcenciát eddig több élőlénynél, így koralloknál, skorpióknál, egy teknősfajnál, kaméleonoknál, illetve két dél-amerikai levelibékánál figyelték meg. A kutatók úgy vélik, hogy a fluoreszkálása a kaméleonokhoz hasonlóan a csontjaikból származik. A Brachycephalus ephippium csontlemezei különösen erősen fluoreszkálnak, a jelenség hátterében álló kémiai folyamatok alaposabb megértéséhez további elemzésekre lesz szükség.