Veszélyes gombafaj tizedeli a kétéltűeket
Az elmúlt 40 évben folyamatosan pusztítja a világ kétéltűállományát egy veszélyes gombafaj. Szakértők egy csoportja a közelmúltban átfogó vizsgálat alá vetette a kórokozó hatásait.
A friss adatok alapján a Batrachochytrium dendrobatidis eddig mintegy 90 faj kihalását okozta, és további 400 fajnál váltott ki súlyos egyedszám-csökkenést – írja az IFLScience. A kutatók úgy gondolják, hogy a gomba már a két legveszélyesebb invazív fajnál, a házi patkánynál és a macskánál is több kárt idéz elő, és nagyban hozzájárul a hatodik kihalási hullámhoz.
Ben Scheele, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban a B. dendrobatibis által érintett állatokat ismertetik, illetve bemutatják a kórokozó egy nemrég azonosított rokonát, a B. salamandrivoranst. A kutatók a járványtól sújtott fajokat öt csoportba sorolták aszerint, hogy mennyire fenyegeti őket a betegség.
Az érintett kétéltűek több mint fele Közép-Amerikában él, ebben a régióban ugyanakkor sokkal magasabb a túlélési arány, mint Dél-Amerikában. A szakértők szerint a gomba Ázsiában alakult ki, a helyi békák és szalamandrák ezért jóval ellenállóbbak.
Claire Foster, az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatója és a csapat tagja kiemelte, attól tartanak, hogy a kórokozó Új-Guineába és a kolumbiai Sierra Nevada de Santa Martába is elérhet. Foster szerint sok hordozó béka emberi közvetítéssel, például teherszállítókkal és illegális állatkereskedelemmel kerül el újabb régiókba, ezért biztonsági lépéseket kell tenni a járvány terjedése ellen.
A B. salamandrivoransról egyelőre keveset tudnak a szakértők, ez idáig egy olyan fajt sikerült találni, amelyet komolyabban fenyeget a gomba.