Új rákfajt fedeztek fel az űrhajósok
Az űrhajósok egy barlangi kiképzéssorozat során gyűjtötték be az új rákfaj példányait.
Az elmúlt években több ország űrhajósa is hozzájárult egy különös, apró rák gyűjtésébe, amely egy szardíniai barlangban őshonos – írja a Space.com. Mint utóbb kiderült, a fajt korábban nem ismerte a tudomány. Az űrhajósok által azonosított élőlény csupán 8 mm hosszú, és az isopodák egyik szárazföldi alrendjéhez, az ászkarákokhoz tartozik. (Ezen állatok közé sorolható a pincebogárként ismert ízeltlábú, amely neve ellenére valójában egy rák.)
A vak, színtelen rákocskák kevesebb mint 1 centiméter hosszúak, és vízben élnek. A faj első egyedét a 2012-es CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills) során találták meg, a kéthetes kiképzési programot az Európai Űrügynökség szervezi a szardíniai Sa Grutta-barlangban. A projekt célja, hogy felkészítse az asztronautákat a közös munkára egy űrszerű környezetben. A CAVES során egyéb feladatok is hárulnak az űrhajósokra, 2012-től például a rákfaj példányainak gyűjtésébe is bekapcsolódtak.
A parányi élőlény az Alpioniscus sideralis tudományos nevet kapta (a sideralis a latin csillagi névre utal). Paolo Marcia, a Sassari Egyetem zoológusa és a CAVES biológiai kísérleteinek vezetője bízik benne, hogy ez a tapasztalat segíteni fogja az űrhajósokat, ha egyszer landolnak majd a Marson, és az élet nyomait keresik. Az élet ugyanis a legbarátságtalanabb helyeken is ott van.