A csillagászat mentheti meg az orangutánokat
A természetvédők egy csillagászoktól ellesett technikát alkalmaznak.
A természetvédők munkáját sokszor megnehezíti a megóvandó állat rejtőzködése. Az orangutánok például hatalmas távokat képesek nappal megtenni, éjszaka pedig felhúzódnak a lombkoronába, ahol nem könnyű észrevenni őket.
A Kinabatangan Orangutánvédő Program eddig egyszerű kamerákkal felszerelt drónokkal próbálta meg megfigyelni az élőlényeket, a közelmúltban azonban új technikával kezdtek el kísérletezni – számol be az IFLScience. A szakértők olyan hőkamerákat alkalmaznak a drónokon, amelyhez hasonlókat a csillagászok használnak.
Claire Burke, a Liverpooli John Moores Egyetem asztrofizikusa szerint a képeken az állatok hasonlóan világítanak, mint az űrfelvételeken a csillagok és galaxisok. A módszernek köszönhetően a testhő alapján könnyedén észrevehetőek az erdőben rejtőzködő orangutánok.
Mivel az orangutánok testhője a többi melegvérű állatéhoz hasonlóan folyamatosan változik, a kamerákat nem érdemes egy adott hőmérsékletre állítani, ehelyett a környezet és az élőlények hőmérséklete közti kontrasztra kell koncentrálni.
A projekt csapata egyébként egyéb módon is él a csillagászat segítségével. A szakértők a Zooniverse nevű platformot használják, ahol azokat az önkéntes amatőr kutatókat jegyzik, akik hozzájárulnak az égitestek kereséséhez. A Kinabatangan Orangutánvédő Programnál bíznak benne, hogy hasonló módon kaphatnak segítséget az állatok azonosításában.