Megfejtették az ászkapókok titkát
A szakértőket évtizedek óta foglalkoztatja a kérdés, hogy hogyan nőhettek ilyen nagyra a sarki vizek mélyén élő állatok.
Egy új vizsgálat felfedte, hogy apró pórusok borítják az ászkapókok végtagjait, növekedésük során pedig egyre több és több lyuk jelenik meg rajtuk – számol be a Live Science. „A nagyobb példányok kitinpáncélja egészen úgy néz ki, mint a svájci sajt” – mondta Caitlin Shishido, a Mānoai Hawaii Egyetem munkatársa és a csapat vezetője.
A szakértők egy, az élőlények gigantizmusát magyarázó elméletet teszteltek, amikor felfedezték a pórusokat. Az oxigén-hőmérséklet hipotézise alapján a hideg vizekben előforduló állatok azért nőnek nagyra, mert igen lassú az anyagcseréjük. A hideg víz ráadásul több oxigént tud megtartani.
A kutatók az antarktiszi McMurdo Állomásnál folytattak kísérleteket. A szakértők már korábban felfedezték, hogy az ászkapókok a bőrükön keresztül lélegeznek. Shishido és kollégái azt is ki akarták deríteni, hogy a globális felmelegedés milyen hatással lehet az állatokra.
A csapat két nem, a Colossendeis és az Ammothea tagjait vizsgálta. A példányokkal egyszerű feladatokat hajtottak végre, például felfordították őket, és megnézték, a különböző hőmérsékleteken hány próbálkozás után tudnak felállni. Meglepő módon az élőlények a melegebb vízben is jól teljesítettek.
A mikroszkópos elemzés végül felfedte, hogy az ászkapókok végtagjain apró lyukak találhatóak. Mivel az állatok lábai 50 centiméteresre is megnőnek, a sok kis pórus nagy segítséget jelent az oxigénfelvételben.
A kutatás azt is igazolta, hogy az élőlényekre nem jelent akkora veszélyt a felmelegedés, mint korábban gondolták.