Egyre több szürke bálna sodródik partra Kaliforniánál

A szürke bálnák évente kétszer vonulnak át a térségen, idén azonban szokatlanul kevés állat éli túl az utat.

Csak az elmúlt hónapban hét elpusztult bálna sodródott partra Kaliforniánál – írja a Live Science. A helyzet az egész nyugati parton kétségbeejtő: 2019-ben már 30 szürkebálna-tetemet azonosítottak a térségben. Justin Greenman, a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) munkatársa szerint ez szokatlan pusztulási arány. Mióta rögzítik az adatokat, ez a harmadik legmagasabb szám.
A szürke bálna a világ egyik legnagyobb útvonalán vándorló állatfaj, az év folyamán Alsó-Kaliforniától a Bering- és a Csukcs-tengerig úsznak. Greenman szerint amikor az élőlények évente kétszer végigvonulnak az Egyesült Államok nyugati partjainál, mindig nagy mennyiségű adatot gyűjtenek be róluk.
Az idei megfigyelések szerint a bálnák az elmúlt hónapokban szokatlanul sok időt töltöttek el a partokhoz közelebb, ahol megpróbáltak táplálkozni. Greenman úgy véli, hogy az állatok meglepően vékonyak. Az eddig megvizsgált négy elpusztult példányból hárommal az alultápláltság végzett.
A 19-20. század folyamán a szürke bálnákat olyan szinten túlvadászták, hogy 1946-ra csupán mintegy 2000 egyed maradt. Ekkor egy nemzetközi összefogás segítségével sikerült megállítani a populáció csökkenését, 1994-re a faj kikerült a veszélyeztetett kategóriából, mára pedig nagyjából huszonhatezerre nőtt az egyedszám.
Bár a szürke bálnák populációja stabilnak tűnik, a mostani pusztulási arány aggasztó. A kutatók úgy gondolják, hogy a jelenség hátterében a klímaváltozás és a halállomány csökkenése áll.