Fegyverkísérletek nyomait őrzik a mélytengeri állatok
A hidegháborús fegyverkísérletek ugyan véget értek, de hagyatékuk még mindig kimutatható a természetben.
Szakértők egy csoportja instabil izotópokat mutatott ki a Mariana-ároknál élő ízeltlábúak emésztőrendszerében – számol be az IFLScience. A kutatók szerint az anyagok a hidegháborús fegyverkísérletek korából származnak.
A Kínai Tudományos Akadémia által vezetett csapat vizsgálatával azt fedte fel, hogy a csendes-óceáni fegyvertesztek során a levegőbe kerülő izotópok hogyan jutottak el a mélytengeri állatokhoz. A szennyeződések közel 11 ezer méteres mélységig ereszkedtek.
A kutatók 2017 tavaszán felemáslábú rákokat gyűjtöttek be a régió három árkából. Az állatok izomszövetében és emésztőrendszerében szokatlanul magas volt a szén radioaktív izotópjának, a C14 szintje. 1945 óta az atomhatalmak (főleg az Egyesült Államok és a Szovjetunió) közel 2 ezer fegyverkísérletet hajtottak végre, a bombák közül nagyjából négyszázat a légkörben robbantottak fel. Ennek hatására az 1950-1960-as években megkétszereződött az atmoszféra C14-szintje.
Úgy tűnik, az izotópok az óceán mélyére is eljutottak, majd az ott élő állatok testébe kerültek. A szárazföldtől és a vízfelszíntől eltérően a mélyben a sugárzó izotópok sokáig megmaradnak, csak lassan épülnek be a természetes szénállományba.