A banánra veszélyes gombának kedvez a klímaváltozás

Egy új kutatás szerint az éghajlatváltozás hozzájárult a faj terjedéséhez.

A 20. század második felében Ázsiában ütötte fel a fejét a banánleveleket támadó fekete levélfoltosodás, a sigatoka-fertőzés, amely napjainkra Latin-Amerika és a Karibi-térség banántermesztő régióit is elérte. Az Exeteri Egyetem munkatársainak új kutatása alapján a páratartalom és a hőmérséklet változásának hatására az 1960-as évek óta 44 százalékkal nőtt a járványok kialakulásának kockázata az érintett régiókban – írja a Phys.org.
Daniel Bebber, a csapat tagja szerint a betegséget okozó faj, a Pseudocercospora fijiensis életciklusát nagyban befolyásolja a mikroklíma. A kutató hozzátette, az éghajlati átalakulások a gombának kedveznek, igaz, Közép-Amerika szárazabb környezeteiben csökkent a gomba terjedése.
A vizsgálatban a szakértők a fertőzésekre vonatkozó információkat, illetve az elmúlt 60 év klimatikus adatait használták fel. A fekete sigatoka 1972-ben érte el Hondurast, Brazíliába pedig 1998-ban érkezett meg. A betegség mára már Floridában is előfordul.
Bár a terjedést eleinte a behozott növények terjeszthették, az éghajlatváltozás később nagyban hozzájárult a gomba szaporodásához. A szakértők azt nem tudták megállapítani, hogy a globális felmelegedés hosszú távon milyen hatással lesz a fajra, de egyéb vizsgálatok szerint a csapadék csökkenésével mérséklődhet a veszély, ezzel együtt ugyanakkor a banánültetvények vízellátása válhat nehezebbé.