Funkcionálisan már kipusztultak a koalák
Egy új kutatás szerint nagyjából 80 ezer példány maradt az ausztráliai vadonban.
Az Ausztrál Koalaalapítvány szerint kevesebb mint 80 ezer koala él Ausztráliában, a faj pedig funkcionálisan kihalt – írja a Newsweek. Ez minden korábbi becslésnél alacsonyabb számot jelent.
A szakértőknek komoly nehézséget okoz az állatok összeszámlálása, az évek során gyűjtött adatok azonban többnyire pontos képet adnak a populáció helyzetéről. Bár egyes régiókban a koalák még nagy számban fordulnak elő, sok helyen drámaian csökken az egyedszámuk. A fajt főként a klímaváltozás, az élőhely zsugorodása és a betegségek fenyegetik. Félő, hogy egy bizonyos szint alatt nem marad elég egészséges példány a populáció fenntartásához.
A funkcionális kihalás a populáció fennmaradási képességének eltűnését is jelentheti. Ha egy faj élőhelye és egyedszáma látványosan csökken, nem marad elég egészséges egyed a fajfenntartáshoz. Ausztráliában évek óta nagy a szárazság, bozóttüzek több millió hektárnyi területen égették fel a növényzetet, sok állat, köztük koalák is elpusztultak. Az ország egyik jelképének számító állatokat ezen kívül járművek okozta balesetek és a chlamydia baktérium is tizedeli.
Az egyedszám zuhanásával ha túl kevés példány maradt, a genetikai állomány lecsökken, ez pedig hosszú távon sodorja veszélybe az adott faj életképességét.