Arzént lélegző baktériumokra bukkantak az óceánban
Az élet egy egészen meglepő formáját azonosították a Csendes-óceán mélyén.
Szakértők egy csoportja egyedi anyagcserével rendelkező mikroorganizmusokat keresett az óceán oxigénmentes régióiban – írja az IFLScience. A vizsgálat során a kutatók felfedezték, hogy a helyi baktériumok egy része (mintegy egy százaléka) a többi fajtól eltérően nem ként vagy nitrogént használ a sejtlélegzés során, hanem arzént. Az óceánban eddig nem találtak hasonló élőlényeket, és a szárazföldön sem ismernek sokat.
A csapat szerint a sajátosság az ősidőkből maradt fenn. Az élet kialakulásakor nagyon kevés volt a földi oxigén, ezért a létformák egyéb anyagokra támaszkodtak. Jaclyn Saunders, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet munkatársa és a csapat vezetője szerint a baktériumok egyik legérdekesebb vonása, hogy a mikroorganizmusok egy viszonylag arzénszegény környezetben élnek.
A kutatók figyelmét az keltette fel, hogy az óceán bizonyos régióban más az egyes arzénionok aránya, mint amit a becslések sugallnak. A szakértők azt feltételezték, hogy az eltérést valamilyen organizmus okozza. A baktériumok azonosítása igazolja, hogy még mindig rengeteg felfedeznivaló várja a kutatókat az óceánban.
A mikroorganizmuson elvégzett genetikai analízis azt mutatta, hogy az élőlények két genetikai útvonalat is használnak az arzén lebontásához. A csapat következő célja az, hogy átfogó genomelemzés alá vessék a baktériumokat.