Kiderült, miért is olyan sikeres vadászok a tigrisek
A tigrisek egyedi színük miatt az ember számára viszonylag könnyedén érzékelhetőek. Ez azonban nem minden fajjal van így.
A száraz aljnövényzetben bujkálva a tigriseket nem könnyű kiszúrni, a zöld esőerdőkben viszont narancsos bundájuk és nagy testük miatt annál inkább. A Bristoli Egyetem munkatársai új tanulmányukkal választ találhattak arra, hogy miért ilyen sikeres vadászok a nagymacskák – számol be az IFLScience.
A tigrisek fő táplálékát a szarvasok, vaddisznók és egyéb patások jelentik. Ezeknek az állatoknak sok emlőshöz hasonlóan dikromatikus látásuk van, szemükben kétféle csapsejt található, kétszínlátók, vagyis két különböző hullámhossz-tartományú fényre érzékenyek. Amit mi emberek vörösnek érzékelünk azt nem látják, a zöldet és a narancssárgát is képtelenek megkülönböztetni egymástól.
Ez azt jelenti, hogy az állatok a dzsungelben ólálkodó tigriseket sem tudják észrevenni a növényzet között. A John Fennell vezette csapat egy gépi tanulási algoritmus segítségével szimulálta a zsákmányállatok látását. A kutatók megállapították, hogy dikromát préda esetén a tigrisek bundája remek álca.
Mivel az emlősök között a zöld pigmentáció ritka, az evolúció pedig nem késztette a tigriseket színváltásra, megmaradtak a vöröses pigmentek dominánsnak.