Szivárvány Veszprém felett
Amikor a spektrum teljes színpalettája kibontakozik az alkonyati városkép egén, az élmény megfizethetetlen.
Június eleje eddig a Medárd-napi csapadékos időszakra jellemző volt; számos záport és zivatart láthattunk napokon át hazánkban. Ennek a konkrét oka egy tőlünk délre, majd délkeletre örvénylő úgynevezett mediterrán ciklon, amely folyamatosan fenntartotta a csapadék keletkezéséhez szükséges körülményeket. Veszprémben június 3-án nap közben szinte alig volt felhő, azonban az alkonyat előtti időszakban kialakult a város közelében két zápor: ezek egyikén ragyogóan fényes szivárvány is megjelent. A már alacsonyan álló nap fénye a záporfelhőből kihulló eső függönyének cseppjein tört meg, ami egyúttal a felhő szegélyét is bevilágította.
Az alkonyat körüli záporok az optimálisak a szivárvány kialakulásához, ugyanis annak megjelenése ahhoz kötődik, mennyire áll magasan vagy alacsonyan a Nap az égen. Negyvenkét foknál magasabb napállás esetén a szivárvány íve a horizont alá kerülne, így nem láthatjuk. Ha viszont alacsony a napállás, akkor jól észlelhető, magasba ívelő a szivárvány is. A felvételen azért nem egy teljes ívet látunk, mert a csapadék csupán egy kis sávban hullott a kisméretű záporfelhőből. Ám ilyen esetekben a bevilágított táj és a felhő kontrasztjával még látványosabbá válik az ív megjelenő színes darabja.
A fotó születését Fortuna pártfogolta, ugyanis a kompozíció eredetileg a súroló fénnyel megvilágított alkonyati városkép megörökítésére irányult. A színes légköroptikai jelenség a légi felvétel készítésének rövid időszaka alatt bontakozott ki, és csak néhány percig tartott.
Írta: Landy-Gyebnár Mónika és Ladányi Tamás
Fényképezte: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu