Tovább pusztulnak a szürke bálnák, és nem tudni, miért
Január óta több mint 70 elpusztult példány sodródott partra Kalifornia, Oregon, Washington, Alaszka és Kanada partjainál.
2000 óta idén pusztult el a legtöbb szürke bálna az érintett térségben – írja a Live Science. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) már korábban felhívta a figyelmet a jelenségre, a múlt héten azonban kivételes pusztulási eseménynek (UME) minősítette a folyamatot. Az amerikai törvények szerint ez azt jelenti, hogy több erőforrást kell biztosítani, illetve kutatást kell végezni a jelenség alaposabb megértéséhez.
Az év ezen szakaszában rengeteg szürke bálna vonul át az ország nyugati partjainál, az állatok a mexikói Alsó-Kalifornia vizeitől északabbra úsznak, majd novemberben indulnak vissza. Eddig 73 elpusztult egyedet találtak, a példányok többsége alultáplált volt, ami élelemhiányra utal. John Calambokidis, a nonprofit Cascadia Research Collective munkatársa szerint a partot elérő tetemek száma csak töredéke lehet az elpusztult állatoknak.
A szürke bálnák száma 1946-ra nagyjából 2 ezerre csökkent. Ekkor nemzetközi tilalmat vezettek be a vadászatra, ennek eredményeként 1994-re már 20 ezresre nőtt a populáció.
A fajt utoljára 1999-2000 között érintette UME, akkor mintegy 4 ezerrel csökkent az egyedszám. A populáció néhány év alatt helyreállt, a becslések alapján napjainkban mintegy 27 ezer példány élhet. A szakértők bíznak benne, hogy idővel megérthetik a mostani pusztulási esemény okát.