Szűznemzéssel termékenyült meg egy anakonda

A szűznemzés viszonylag ritka, de nem példátlan a gerinceseknél.

A New England-i Akvárium 8 éves zöld anakondája sosem érintkezett hímekkel, mégis képes volt szülni – számol be az IFLScience. A 3 méter hosszú és 13 kilogrammos nőstényt születése óta gondosan őrzik, kizárható, hogy találkozott volna hímekkel.
Januárban az Anna nevű példány kilenc utódot is szült, a kicsik közül néhány halva jött világra, egy később pusztult el, kettő azonban életben maradt. A Dél-Amerikában őshonos zöld anakonda elevenszülő.
A furcsa körülmények miatt a szakértők egyből szűznemzésre gyanakodtak, a későbbi DNS-teszt pedig igazolta elképzelésüket. Anna utódai gyakorlatilag genetikai klónjainak felelnek meg.
A szűznemzés egyes rovar- és növényfajoknál viszonylag gyakori, gerinceseknél viszont már jóval ritkábban figyelik meg, eddig többek közt gyíkoknál, kígyóknál, cápáknál és madaraknál fedezték fel. A jelenséggel kapcsolatban még sok a kérdés, annyi bizonyos, hogy akkor történik meg, amikor a nőstények hosszú időn át nem érintkeznek hímekkel. A szűznemzés veszélye, hogy csökken a genetikai sokszínűség, és ezzel az utódok életképessége.