Fiatal szalamandrákat ejt csapdába egy növény

A ravasz növényekre a kanadai Ontario egyik nemzeti parkjában találtak rá.

A bíbor kürtvirág (Sarracenia purpurea) egy régóta ismert húsevő növény, egy új kutatás azonban meglepő dolgot fedett fel a fajjal kapcsolatban. A szakértők szerint a kanadai Algonquin Tartományi Parkban minden ötödik példány fiatal szalamandrákat is fogyaszt – írja a Live Science.
Ez az első alkalom, amikor bizonyították, hogy a bíbor kürtvirág rendszeresen ejt el gerinceseket. Alex Smith, a kanadai Guelph-i Egyetem munkatársa és a tanulmány társszerzője szerint a jelenséget egy viszonylag jól vizsgált régióban, egy viszonylag jól ismert növénynél fedezték fel.

A kürtre emlékeztető leveleiben a növény képes összegyűjteni az esővizet, ami különböző rovarokat, gerincteleneket vonz. Ha egyszer belezuhantak a csapdába, a vízben lévő mikroorganizmusok és növényi enzimek szép lassan lebontják a zsákmányokat.
Smith és kollégái 2017-ben és 2018-ban találták meg az első szalamandrákat. A szakértők több mintagyűjtést is folytattak, és a növények közel 20 százalékánál azonosítottak kétéltűeket. Az állatok 3-19 napig maradtak életben a bíbor kürtvirágokban, végül vagy megfulladtak, vagy éhen pusztultak, vagy megfőttek a meleg, savas vízben.
A szalamandrák fontos táplálékforrásai lehetnek a növényeknek, a virág ugyanakkor komoly fenyegetést jelent az állatokra: a fiatal szalamandrák mintegy 5 százaléka a növényekben pusztulhat el.
A virágok két okból vonzhatják a kétéltűeket: egyrészt menedéket adnak, másrészt a sok rovar miatt táplálékforrásnak érzékelhetik őket az állatok.