Így használják a köveket a csuklyásmajmok

A brazíliai csuklyásmajmok nemcsak elsajátították a kőeszközök használatát, hanem idővel változtattak is a módszereiken.

A szakértők három éve fedezték fel, hogy a csuklyásmajmok már egy ideje használják a köveket eszközként.
A brazíliai Serra da Capivara Nemzeti Park szakállas csuklyásmajmai a köveket héjak feltörésére, ásásra használják. Egy új vizsgálat alapján kiderült, hogy az állatok már 3 ezer éve használhatják a kőeszközöket – számol be az IFLScience.
Tomos Proffitt, a University College London munkatársa csapatával majmokhoz köthető lelőhelyeket tárt fel. A szakértők nagyjából 1 700 kőeszközt azonosítottak, amelyek legfeljebb 77 centiméteres mélységből kerültek elő. Összesen 122 darabról tudták megállapítani, hogy bizonyosan csuklyásmajmoktól származnak, a köveket egy közeli folyómederből hozhatták el.
A videó a 2016-os kutatás során készült.
A legidősebb követ 3 ezer éve, 450 generációval ezelőtt használhatták. Proffitték szerint az eszközöket négy különböző fázisban eltérő módon alkalmazták: 3000-2400 éve például kisebb, könnyű köveket használtak kalapácsként kisebb célpontokon. Ezt követően hosszú időre eltűntek a kövek, a populáció talán új területre vonult át. 640-565 éve az eszközök a korábbiakhoz hasonlóak voltak, 257 éve pedig jóval nehezebb darabokat kezdtek el használni. Végül napjainkra már különböző méretű kövek a jellemzőek, úgy tűnik, a majmok módszere sokat finomodott.
A térségben évezredek óta élnek emberek, akik az őskorban sokkal fejlettebb eszközöket is ismertek. Elképzelhető, hogy a majmok az emberektől tanulták el a kövek használatát.