Odú a füleskuviknak
Az első találkozás ezzel a mediterráneumban gyakori bagollyal a Tolnai-hegyháton történt.
Jó pár évvel ezelőtt Szálka település határában egy felhagyott gyümölcsösben voltak kihelyezve mesterséges fészekodúk a madárfajnak. Akkor kedves ismerősöm hívott meg oda füleskuvik (Otus scops) lesre. Akkoriban még nem fotóztam. Rögtönzött lessátorból figyelhettük az odúhoz érkező párt az egész éjszaka folyamán, amint csőrükben tücskökkel, lombszöcskékkel érkezve etették a kirepülés előtt álló fiókákat. Még az sem zavarta őket, hogy egy zseblámpa fénye világított a közelükben. Életre szóló élményt jelentett számomra ez az éjszaka.
Aztán több esztendő telet el, mikor Dabas határában egy legelő sarkában álló fűzfán fényes nappal láthattam újra a baglyot.
Ezt követően egy ideig nem láttam, mígnem Köröstetétlen falu külterületén egy villanásnyi időre megmutatta magát nappal.
Néhány éve, feleségemmel egy „harisos éjszakán” halottunk egy madarat Boba határában. Ezt követve sok-sok füleskuvikos élményben volt részünk ezen a vidéken. Éjszakába nyúló beszélgetések egy kis településen, ahol a füleskuvik füttyögő hangja ütemesen szólt. Csodálatos pillantok ezek, amelyek arra ösztökéltek, hogy odúkat helyezünk ki a madarak számára. Régebben az erdő tele volt fészkelésre alkalmas, odvas fával. Az erdőgazdálkodás során azonban tűntek el ezek az öreg fák. Ahogy fogytak a koros erdők, mi úgy láttunk neki a bagolyodú telepítésének, hogy gyerekeink és unokáink ne csak hírből ismerjék majd ezeket különleges hangú madarakat.
Napjainkra több mint tíz ilyen odút kínáltunk fel számunkra legeltetett élőhelyeken, csalitosokban, olyan helyet választva ahol már hallottuk szólni is a madarat. Az eredményeket kíváncsian várjuk, amelyről majd itt is beszámolunk a kedves Olvasóknak.
Egy másik kedves történet 2018-ból, amikor meghívtak Budapest közelében, egy odútelepre ahol már évek óta több bagolypár költ. Jó volt látni, az élőhelyeket, tapasztalatot cseréltünk a kihelyezés fortélyairól, nem utolsó sorban hatalmas élmény volt kézben tartani és testközelben látni a fiókákat a gyűrűzés során. Életben nem láttam, még annyi füleskuvikot, mint azon a két napon.
Számomra egyik legszebb élmény, amint a fülledt nyári éjszakákon a tücskök mellett megszólal egy lágyan hívogató bagolyhang.
Fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi értéke 100 000 forint.