Ez a béka nem csak nagy, de erős is

Egy új kutatásból kiderült, hogy ez a faj akkora méretű követ is képes elmozdítani, ami eléri testtömegének felét.

A góliátbéka (Conraua goliath) különlegessége nemcsak méretében, hanem szülői magatartásában is rejlik. Az élőlények utódaik számára külön tavacskákat alakítanak ki, egy új vizsgálat szerint ehhez néha hatalmas köveket mozgatnak meg – számol be a Live Science.
Mark-Oliver Rödel, a Berlini Természettudományi Múzeum munkatársa kollégáival a békák táplálkozását akarta tanulmányozni Kamerunban, amikor a helyiek érdekességeket kezdtek mesélni a faj párzási viselkedéséről.
A 3,3 kilogrammosra megnövő veszélyeztetett kétéltű Kamerunban és Egyenlítői-Guineában őshonos. A kutatók a Mpoula-folyó egy 400 méteres szakaszán tanulmányozták a példányokat 2018 tavaszán. A csapat összesen 22 párzási helyet talált, ezek közül 14-nél közel 3 ezer petét azonosítottak.
A békák három típusú fészket építenek, az egyiket kövekből hozzák létre, a másikat természetes tavak megnagyobbításával alakítják ki, míg a harmadikat maguk ássák ki, majd veszik körbe kövekkel. Utóbbihoz bizonyos esetekben 2 kilogrammos köveket is áthelyeznek. A megfigyelés azt is felfedte, hogy az élőlények a létrehozás után nagy rendet tartanak a fészkekben.
Az állatok sok időt és energiát fordítanak a menedékek kialakításában. Úgy tűnik, a befektetett munka megéri, hiszen a fészkek képesek megóvni a petéket és ebihalakat, de csak akkor, ha az esőzés nem emeli meg annyira a víz szintjét, hogy a ragadozók bejussanak.