Az űrből is látszik a hatalmas habkősziget

Egy ritka jelenséget, nagy mennyiségű sodródó habkövet sikerült megörökítenie a NASA műholdjának.

A tűzhányók számos módon, például látványos kitöréssel, lávafolyással, rengésekkel vagy akár szigetformálással is képesek jelezni aktivitásukat. A NASA műholdja a közelmúltban egy ritkább nyomról, nagy mennyiségű sodródó horzsakőről (habkő) készített felvételt.
Világszerte számos olyan vulkán található, amelyet óceán vesz körül. Ezek a tűzhányók aktivitásuk során a felszabaduló gázzal, törmelékkel és lávával képesek elszínezni a tengert. Bizonyos esetekben olyan kőzetet bocsátanak ki magukból, melyeknek sűrűsége a vízénél is kisebb. Ezek a gőz- és gázbuborékokkal teli habkövek aztán képesek a tengeren lebegni.
2019. augusztus 13-án a Landsat-8 műhold Tonga közelében örökített meg egy ilyen törmelékszigetet. A habköveket augusztus 9-én fedezte fel a Terra műhold, úgy tűnik, a közelben egy felszín alatti vulkán fekszik. Augusztus 7-én egy helyi tengerész füstöt érzékelt a Fonualei-tűzhányó irányában, később pedig mások is beszámoltak észlelésről.
A szakértők úgy vélik, hogy a habkövet kibocsátó vulkán Tonga közelében lehet. Erik Klemetti, a Denison Egyetem munkatársa úgy véli, hetekbe vagy akár évekbe is telhet, mire ez a „vulkáni hab” szétszóródik az áramlatok segítségével. A kutató hozzátette, a törmelékek remek utazási lehetőséget kínálnak a tengeri létformáknak.
A videó a Vava’u-szigetek közelében készült.