Diákok próbálják megvédeni a veszélyeztetett madarat

A déli szakállas amandina a kihalás szélére sodródott Új-Dél-Walesben, a becslések alapján Queensland területén már csak mintegy ezer példány él.

A verébalakúak rendjébe tartozó déli szakállas amandina a szakállas amandina alfaja, amely Ausztrália északkeleti részén őshonos. Az utóbbi időkben komoly veszélybe került az élőlény, egy ausztrál általános iskola ezért úgy döntött, szaporítással igyekszik megóvni az állatot – írja a Live Science.
Brett Murphy természettudományi, matematika- és technikatanár hét éve hozta létre a tenyésztőprogramot, az oktató és diákjai jelenleg mintegy 120 madarat tartanak, köztük szakállas amandinákat és Gould-amandinákat is. A tanulók nemcsak gondozzák az állatokat, hanem meg is figyelik őket.
Bár a projekt felhívja a figyelmet az élőlények veszélyeztetett helyzetére, Tony Grice, a szakállas amandinák védelmére felállított szövetségi szervezet munkatársa szerint a diákok erőfeszítése önmagában nem lesz elegendő az alfaj megóvásához. A szakértő kiemelte, a madarakra a legnagyobb veszélyt az élőhely pusztulása jelenti. Az állatok nyílt, fás és füves, vízhez közeli helyeken élnek, ezen területek egy része a múltban alakult át, sok térségben azonban napjainkban is megfigyelhető a pusztulás.
Grice úgy véli, hogy a fogságban történő szaporítás sajnos nem fog segíteni az alfajon. A tenyésztés az állatok genetikájára is hatással van, így az iskolában tartott példányok a természetben talán életben sem maradnának.