Tiszta víz, boldog Tisza
A tiszai PET Kupa résztvevői 7 év alatt közel 70 tonna szennyező anyagtól mentesítették a folyót. Ahhoz azonban, hogy a helyreállított területeket ne szennyezze be újabb műanyag áradat, a Tisza-menti országok együttműködése szükséges.
Az első feladatok közé tartozik a hulladékhelyzet pontos feltérképezése a folyó teljes hosszában, és a folyó menti közösségek szemléletének formálása. Erre kapott most egyedülálló lehetőséget a Természetfilm.hu Egyesület környezetvédelmi kezdeményezése, a tiszai PET Kupa.
A tiszai PET Kupa szervezői közül hárman vették át 2019. szeptember 17-én az International Business Forum „Partnerships for Greater Development Impact” c. rendezvényen az International Investment Bank-től (IIB) elnyert 50.000 eurós támogatást a Tiszta víz, boldog Tisza projekt megvalósítására. A projekt angol elnevezése – Plastic Pollution Prevention Project – Clean Water, Happy Tisza, röviden: 4P.
„Az IIB, amely székhelyét szeptembertől helyezte át Budapestre, az egyetlen nemzetközi befektetési bank lett a régióban” – emelte ki Varga Mihály pénzügyminiszter az eseményen tartott köszöntő beszédében.
Nikolay Kosov, az IIB igazgatóságának elnöke az átadóünnepségen elmondta: „a bank alapértékei közé tartozik a fenntarthatóság, és kiemelten fontosnak tartjuk a természeti értékek megőrzését, ezért is támogatjuk az e célt szolgáló projekteket 2015-től kezdve”
A Tisza folyó Ukrajnában ered, Romániát és Szlovákiát érintve folyik át Magyarországon. Szerbiában torkollik a Dunába, amely Románián keresztül a Fekete-tengerbe vezeti a szőke folyó vizét. Épp ezért a projekt eredményei remélhetőleg pozitívan hatnak majd ezen országok folyómenti természeti értékeinek és élővilágának védelmére és a területen élők szemléletére is (az említett országok közül 3 tagja az IIB-nek is).
„A Tiszta víz, boldog Tisza projekt lehetőséget ad arra, hogy feltérképezzük a folyót a forrástól a Dunáig, 5 ország mentén, miközben kutatásokat, méréseket végezhetünk” – mondta el köszönő beszédében Hankó Gergely, hulladékgazdálkodási szakember, a projekt koordinátora és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője. „A 4P Expedíció 966 kilométernyi tapasztalatát, és a kutatási eredményeket mindenki számára hozzáférhetővé tesszük online felületeinken és a 2020 novemberi ÖKOINDUSTRIA zöldipari expón” – tette hozzá.
A projekt másik fontos eleme a szennyezett pontok feltérképezését követően („Hulladék térkép”), a PET Kupa kezdeményezés online kommunikációjának fejlesztése és a honlap, illetve egy új applikáció interaktívvá tétele. A honlap oktatási és szemléletformálási célokat fog szolgálni, gyakorlati tippeket és megoldásokat felvonultatva a hulladékcsökkentéshez, az ingyenes applikáció pedig a vízi túrázók, horgászok, természetjárók és a vízgyűjtő területen élők természetvédelembe való bekapcsolódását fogja segíteni: felvehetnek új pontokat, vagy a már meglévőket fellelve megtisztíthatják a szennyezett területeket.
A Tiszta víz, boldog Tisza projekt 2019 októberében veszi kezdetét és 2020 decemberében zárul.