Túra Balatonfüred és Csopak vidékén
Az ország nemzeti parkjainak szervezésében szinte minden tájegységünkön találkozhatunk tematikus, vezetett túrákkal.
A szeptemberi időszak „slágertémáját” a szarvasbőgést figyelő, vezetett túrák jelentik. Szintén ez időszak alatt több vadásztársaság is erdőlátogatási tilalmat hirdet, ilyenkor csak meghatározott napszakban látogathatóak a túraútvonalak. Egyéni túratervezéskor érdemes tehát előzetesen az adott vadásztársaság honlapjáról informálódni.
Szeptember-október környékén a szüreti időszakban természetjáró egyesületek szervezésében, vagy teljesítménytúrák keretében is felkereshetjük Magyarország szőlőtermő vidékeit, ám egyénileg is bejárhatjuk a szőlőtőkékkel szabdalt domboldalakat.
Túratársaimmal a a Balatonfőkajártól Zánkáig terjedő partszakaszon elterülő vidékkel ismerkedtünk. Felsőörs település házait elhagyva hamarosan dűlők közt vezető földútra tértünk. A dombvidéken sorakozó szőlőtőkék, háttérben a kristálytiszta Balaton csillogó vizével festménybe illő, egységes panorámát alkottak. Vöröses erdőtalaj keltette fel figyelmünket, amely színét, a szőlőtermesztés szempontjából fontos, magas vas-oxid tartalomnak köszönheti. A szőlőművelés itt 2200 éves múltra tekint vissza. A kelták által meghonosított borkultúra a Római Birodalom alatt is tovább virágzott. A magas minőségű szőlőt jellemzően helyi pincékben dolgozzák fel a termelők.
Az út mentén már igen hamar kisebb-nagyobb pincékkel találkoztunk. A még mindig erősen tűző napsugarak elől jól esett néha egy hűvösebb pincében menedéket keresni. A félig földbe épített pincék kialakítása tudatos tervezés eredménye. Ezen építészeti megoldások a borkészítés hagyományos technikáját jelentik.
Utunk során a panoráma olyannyira lekötötte a figyelmünket, hogy szinte észrevétlenül értünk át Lovas községbe. Az 500 fő alatti állandó lakosságszámú település bájos parasztházai közt keresztülsétálva értük el Paloznak település határát. A Balaton-felvidék jellegzetes nádfedeles házépítési stílusa az utóbbi időszakban ismét népszerű. Jó volt látni, hogy a nádfedél-készítés komoly szakértelmet igénylő hivatása még nem tűnt el egészen.
Csopak szőlődombjain folytattuk túránkat. Itt már a szőlőtőkék közt kibukkanó, műemlékjellegű épületekben kialakított nagyobb kúriákkal találkoztunk. Csopak és Paloznak között az olaszrizling tanösvényen szőlőműveléssel és borkészítéssel kapcsolatos információs táblák adnak információt a Balaton-felvidék borkultúrájáról.