Két új mélytengeri korallt fedeztek fel
A Csendes-óceán nyugati medencéjében kínai kutatók bukkantak rá az új fajokra.
A szarukorallok (Chrysogorgiidae) közé tartozó élőlényeket a Mariana-ároktól néhány száz kilométerre lévő Magellán tengeri hegyek környékén, 2018 tavaszán végzett mélytengeri felmérés során pillantották meg. A kutatóhajó Fahszien (Felfedezés) nevű automata búvár járműve a tengerfenéken kőzetmintákat gyűjtött a kobaltban gazdag területen, s e munkálatai közben bukkantak az addig ismeretlen korallokra. Összesen 356 különféle élőlényt is a felszínre hozott a Fahszien, köztük 135 már ismert fajt, és számos ismeretlent.
A tengeri hegyek olyan, a mélységből kiemelkedő területek, amelyek vulkáni működés során jöttek létre, s az értékes, sokszor nagy mennyiségben és tiszta formában jelen lévő fémek miatt mélytengeri bányászat kiemelt célpontjai is. A Magellán tengeri hegyeknél mangán, nikkel és kobalt fordul elő igen jelentős mennyiségben.
Azonban egyúttal az élővilág számára is rendkívül fontos területek, biológiai „forrópontok”, ahol sok esetben csak egy-egy ilyen kiemelkedésre jellemző bennszülött élőlények találhatóak.
A kínai búvárhajó a korallok begyűjtése előtt a helyszínen, 1700-1800 m mélységben is készített felvételeket, majd a kiemelt mintapéldányokat egy kínai kutatócsoport vizsgálta meg és elemezte. A korallok alaktani és mikroszkópos vizsgálata igazolta, hogy valóban eddig ismeretlen fajokról van szó, később a genetikai analízisükre is sor került. A Chrysogorgia ramificans (a neve sűrűn elágazót jelent) rózsaszínes, üvegmosó kefére emlékeztető alakkal, sok elágazással rendelkező 73 centi hosszú korall, a polipocskái 2-4 mm hosszúak és 1-1,5 mm vastagok. A Chrysogorgia binata (a neve két egyforma részből állót jelent), legyezőszerűen szétterülve elágazó, sötétebb vörös, 30 centis korall, a polipjai pedig 3-5 mm hosszúak és 1 mm vastagok. Mindkét fajnál az ágacskák végén találhatóak a polipok.
A példányokat a Kínai Tudományos Akadémia Tengerbiológiai Múzeumában helyezték el, a fajleírásokat a Zookeys taxonómiai szakfolyóirat tette közzé.