Hat magyar fotográfus hét képét díjazták Európa legrangosabb természetfotós pályázatán, melynek eredményét egy kétnapos fesztivál előestéjén hirdették ki a németországi Lünen városában.
Az Aranymező című fotó az ifjúsági kategória 2. helyezését ért el.
Forrás: Füssi-Nagy Regő
A GDT European Wildlife Photographer of the Year pályázat szakmai zsűrije 8 felnőtt és 2 ifjúsági kategóriában, mintegy 16 ezer képből választotta ki a 85 legjobbat. Ezek a fotók művészi harmóniájukkal és olykor festői szépségükkel mutatják be a madarak légies viselkedését, az emlősök erőteljes dinamizmusát és vadságát, vagy a szárazföldi és vízalatti világ ritkán látott részleteit.
A Water.Shapes.Earth projektnek köszönhetően új perspektívából ismerhetjük meg a víz tájformáló erőit, valamint az olvadó gleccserek, a festői mocsarak és a kiszáradt folyómedrek változatos formavilágát. A Barranco del Torro című drónfotó Radisics Milán e többszörösen díjazott sorozatának egy darabja, mely Spanyolország egyik legszárazabb vidékén, Aragóniában készült.
Forrás: Radisics Milan
A Jó reggelt ősz! című különdíjas drónfotó Erdélyben készült egy párás szeptemberi hajnalon. A fenyők messze nyúló árnyékai a Nap első sugarainak hatására jelenhettek meg a felhőzeten.
Forrás: Palcsek István
Potyó Imre egyik kedvenc témája a dunavirágzás, melyet 2012 óta minden nyáron több estén keresztül követ nyomon. A most különdíjat nyert alkotás a 2018-as nyár legnagyobb rajzásakor készült a gödi ártéren, térdig gázolva a Dunában, a háttérben Budapest narancsos fényeivel.
Forrás: Potyó Imre
„2018-2019 telén folyamatosan kerestem a drónnal megörökíthető, izgalmas kompozíciókat a befagyott tavak jegén. Nagy kedvenceim ezek a látszólag éppen osztódó sejtek voltak, melyek közül a jobb oldali több ezer madár-lábnyomból tevődik össze” – meséli különdíjat nyert fotójáról Ravasz Balázs.
Forrás: Ravasz Balázs
A Tájak kategóriában kiállított tíz kép közül hármat készített magyar természetfotós: Radisics Milán, Palcsek István és Barbalics Nándor egyaránt különdíjat nyertek, míg Potyó Imre milliónyi dunavirág kérészt ábrázoló fotója az Egyéb állatok kategóriában vívta ki a zsűri elismerését. A Nature’s Studio kategóriában további két magyar kép érdemelt különdíjat: Barbalics Nándor jégvirága és Ravasz Balázs jégvilága.
A 15-17 évesek között mindössze két képet emelt ki a szakmai zsűri, így nagy büszkeség, hogy a hazánkban 2018-ban Az Év Ifjú Természetfotósa díjat elnyert Füssi-Nagy Regő most az aranyfényekben készült fotójával 2. helyezést ért el ebben a kategóriában, mellyel így a magyarok közül ő lett a legsikeresebb fotós a pályázaton.
Magyar természetfotósok az ünnepélyes díjátadón (balról jobbra): Daróczi Csaba, Potyó Imre, Fáth Péter, Radisics Milán, Barbalics Nándor, Géczy Dorottya, Szakács Ildikó, Vizúr János, guggolva Füssi-Nagy Regő és Zsila Sándor.
Forrás: Farkas Alexandra
A lüneni Heinz-Hilpert-Theater-ben tartott teltházas természetfotós fesztiválon előadott Daróczi Csaba is. Az Év Természetfotósa címet hazánkban többször elnyert fotós szerint a természetben két fontos tényező összjátéka határozza meg az ember teljesítményét: a kreativitás és a szerencse.
Forrás: Potyó Imre
Eduardo Blanco Mendizabal a díjátadó színpadán, háttérben az ibériai hiúzt ábrázoló fődíjas képpel.
Életem első batláját (Plagadis falcinellus) Hortobágy kiváló ismerőjével, Dr. Kovács Gáborral láttam. Aztán teltek múltak az esztendők, de batla megfigyeléseim száma sehogy nem akart növekedni.
Bár merev, hegyes, sötétzöld levele igencsak hasonlít a babérlevélre, a babérboroszlán (Daphne laureola) mérgező növény. Hazánkban mindössze a Bakonyban, a Vértesben és a Keszthelyi-hegységben található őshonos állománya. Úgynevezett reliktum-faj, tehát korábbi földtörténeti korból maradt itt; atlanti-mediterrán flóraelem. A babérboroszlán szűk hazai elterjedése és reliktum volta miatt védett faj.
A Vekeri-tó Debrecen közelében található. A környéken lakók kedvenc pihenőhelye 2022 nyarán az aszály miatt teljesen kiszárad. A téli csapadék azonban megtöltötte a tavat, ahogy a 2023. január végén készült felvételek is mutatják.