Ennek az emlősnek mérgező a harapása
A veszélyeztetett haiti patkányvakond Haitin és a Dominikai Köztársaságban őshonos.
A Londoni Zoológiai Társaság és a Liverpooli Trópusi Orvostudományi Iskola (LSTM) munkatársai egy nemzetközi kutatócsoporttal vizsgálták az állat mérgét – írja a Phys.org. A szakértők által begyűjtött mintával és a faj genetikai elemzésével kulcsfontosságú fehérjéket azonosítottak.
A csapat szerint a patkányvakond toxinjai csökkenthetik a gerincesek vérnyomását. A kutatók úgy vélik, hogy a fajnál megtalálható kallikrein-1 szerin-proteáz enzim párhuzamosan fejlődhetett azon cickányfélék mérgével, melyek távoli rokonságban állnak a patkányvakonddal. A faj és a cickányok mintegy 70 millió éve különültek el egymástól.
Nick Casewell, az LSTM munkatársa szerint az érintett fehérjék sok emlős nyálmirigyeiben megtalálhatóak. A kutatás alapján a mérges cickányféléknél és a patkányvakondnál egymástól függetlenül alakultak ki a toxinok.
A haiti patkányvakond azon ritka emlősök közé tartozik, amelyek mérgüket az alsó metszőfogaikon lévő barázdák segítségével juttatják áldozatukba. A fajt komolyan fenyegeti az élőhely zsugorodása és az új ragadozók, például a macskák megjelenése.