2019. november asztrofotója: Az Univerzum mélységei

A fantasztikus részletgazdagságú felvételen a Hubble űrtávcső által használt színvilág köszön vissza.

Bagi László (www.bagil.hu) számára az októberi tiszta éjszakák adtak lehetőséget, hogy egy régi fotós tervét megvalósíthassa. A projektet az alábbi sorokban foglalta össze. „A Cassiopea csillagkép közelében lévő Szív-köd felé irányítottam a távcsövemet, a terület hidrogénben és oxigénben gazdag részleteinek megörökítéseére. Látva a bíztató időjárást, pontosan megterveztem a fotózás menetét. Az előrejelzések pontosak voltak, így hét éjszakán keresztül tudtam gyűjteni a nyers képeket erről a lenyűgöző régióról. Az elsődleges célom az volt, hogy a lehető legrészletesebben próbáljam megjeleníteni a ködösséget.
A kép érdekessége, hogy egy speciális technikával, keskenysávú szűrők alkalmazásával megjelenik a ködösségben található hidrogén, oxigén és kén ionizációs fénye. A színvilág sokak számára ismerős lehet: a NASA által az űrbe küldött, népszerű Hubble űrtávcső szakemberei nagy százalékban ezzel a színvilággal és technikával készítik el, és publikálják a képeiket. Maga a megoldás is innen kapta a nevét: Hubble palettás képfeldolgozás.
A keskenysávú fotózás nagyszerű lehetőséget ad halvány objektumok részletes bemutatására. Láthatatlan struktúrák mutatják meg magukat ennek a módszernek a segítségével.
A Szív-köd megközelítőleg 7500 fényév távolságra található Földünktől. A ködösség teljes mérete több száz fényév átmérőjű, melynek fő alkotóeleme a hidrogén. A fotón látható sűrűbb és fényesebb területek születő csillagok bölcsői.
A végleges fotó 29 óra expozíció eredménye, amely 200/800-as Newton asztrográf, Atik One 6 mono kamera használatával készült H-alfa-hidrogén, OIII-oxigén 10 óra, SII-kén szűrők alkalmazásával, Öcsöd településről.”