Hosszú idő után ismét fiatal vaquitákat láttak
Van még remény a világ legkisebb cetféléjének fennmaradására.
A vaquita, azaz a kaliforniai disznódelfin a legveszélyeztetettebb tengeri emlős, az állatot súlyosan fenyegeti a halászat. Bár a faj húsa nem értékes, az élőlények mégis gyakran végzik a halak számára kifeszített hálókban.
Bizakodásra ad okot, hogy szakértők egy csoportja a közelmúltban több borjat is megfigyelt a Kaliforniai-öböl mexikói részén – írja a Mongabay. Lorenzo Rojas-Bracho, a mexikói Védett Területek Nemzeti Bizottságának munkatársa szerint jó hír, hogy a faj még mindig szaporodik.
2018-ra az adatok alapján legfeljebb 19 példány maradt, egy idén augusztus-szeptemberben lefolytatott vizsgálat során viszony már csak hat egyedet tudtak megkülönböztetni. Októberben ugyanakkor három anyát és három borjat is megfigyeltek a környéken.
Bár az észlelés mindenképp pozitívum, a fajt továbbra is súlyosan fenyegetik az illegális hálók. 1997-ben még 560 példányról tudtak, egy évtized alatt azonban több mint felére csökkent a populáció.
A régió egyik veszélyeztetett hala a totoaba, melyre komoly kereslet van a Távol-Keleten. A helyi halászok ezt a fajt igyekeznek kifogni illegális hálóikkal, ezzel azonban a kaliforniai disznódelfineket is fenyegetik. A totoabák halászat 1975 óta tiltják Mexikóban.
Hiába a jogszabályok és a rendszeres ellenőrzések, a térségben sorra helyezik ki a veszélyes hálókat. A szakértők attól tartanak, hogy csak idő kérdése, hogy a vaquiták eltűnjenek.