Napfogyatkozás Ománban
Helyszíni képes beszámolók a gyűrűs szegélyű fekete napkorongról az Arab-félsziget délkeleti pereméről.
Elérkezett a várva-várt hajnal. Csípős hidegre ébredtünk rögtönzött vadkemping táborhelyünkön az ománi kősivatagban. Előző nap egy különleges, markáns homokkő sziklaformáció tövében vertünk tanyát, a gyűrűs napfogyatkozás sávjában. Fantasztikus és szürreális élmény volt, amint napfelkeltekor a megszokott látvány helyett egy cápauszony forma napsarló jelent meg elsőre a horizonton. Ahogy a fogyatkozás haladt előre, úgy vált egyre bágyadtabbá, tompábbá a napfény ereje.
Észlelőhelyünkön a Nap csorbultan emelkedett a horizont fölé; a napfelkelte pillanatában tizennégy százalékát már kiharapta a Hold; maga a gyűrűs fedés időtartama 2 perc 33 másodpercig tartott. A világűr perspektívájából szemlélve a Hold árnyéka egy 149 km széles, 868 km hosszú, elnyúlt ellipszisként vetült a földgömbre, és őrült tempóval, szám szerint 16 ezer km/óra sebességgel száguldott keresztül az Ománi Szultánságon, majd haladt tovább kelet felé, hogy aztán háromórás földi útja végeztével, Japántól délre a Csendes-óceánon visszatérjen a világűrbe.
A galériában látható képsorozatot a The World At Night, természetfotósok nemzetközi szervezetének, vezetőjétől Babak Tafreshitől kaptuk, aki szintén Ománban fényképezte végig a jelenséget.
Írta és fényképezte: Csernok Gyula – www.csernokgyula.hu