2019. december asztrofotója: Starlink műholdflotta
A karácsonyi égboltot függönyként hálózták be a mesterséges égitestek, amelyek drámaian megváltoztatták a csillagképek látványát.
Az ország jelentős részén derült volt a kora este 2019. december 26-án, így aki – Landy-Gyebnár Mónikához, a kép készítőjéhez hasonlóan – a szabadban volt, jó eséllyel észrevette a nyugati ég aljáról a zenit felé igyekvő, gyöngyfüzérre hasonlító fénypontokat. Mivel a látványosság még nagyvárosi égbolton is feltűnő volt, sokan értetlenül álltak előtte, és igyekeztek választ találni a rejtélyre. Mi lehetett ez?
17 óra 50 perckor jelent meg az első fénypont, amelyet szabályos közönként újabb és újabb követett, jó 10 percen keresztül, folyamatosan. A fénypontok a Sarkcsillag közelében fokozatosan halványultak el. Bár a gyakorlott égfigyelők hamar rájöhettek, hogy valamilyen műholdakról van szó, ez egy laikus számára nem biztos, hogy egyértelmű.
A SpaceX tavaly májusban bocsátotta fel annak, a 12 ezer darabosra tervezett műholdflottának az első 60 tagját, amelyet akkor is láthattak a hazai megfigyelők, de csupán néhány napon keresztül. A karácsony második estéjén feltűnt műholdak is ebbe a családba tartoznak, azonban már a második, november végi indításkor kerültek Föld körüli pályára. A műholdak ultra gyors internetes kommunikációt szolgáló eszközök, és a segítségükkel a teljes bolygón elérhető lesz az internet. Ennek a projektnek elsősorban üzleti jelentősége van.
A felvétel a bakonyi Hárskút határában készült. Az asztrofotográfus nem ezzel a céllal ment ki fotózni, azonban a szerencse mellé szegődött. Így az első műholdak megjelenésekor, tudván, hogy mire számíthat, elindított egy sorozatfelvételt. A felvételekből összegzett képen jól látható, mekkora égterületet fed le a most átrepült 42 műhold, így elképzelhetjük, mi marad a csillagok látványából, ha 12 ezer lesz fenn belőlük.
A felvételekből összefűzött gyorsított videó jól visszaadja a látványt, amelyet átélhettek, akik látták a műholdak sorát karácsony este, illetve valószínűleg láthatunk is majd még a következő derült estéken, napnyugta után másfél-két órával. A műholdak jelenleg hozzávetőleg 350 kilométeres magasságban vannak, a végleges pályamagasságuk 550 km lesz, akkorra némiképp halványabbak lesznek majd.
A hónap asztrofotója mellé, rendhagyóan, a Zselici Csillagparkból készült felvételt is publikálunk, mivel nagyon jól kiegészíti egymást a két kompozíció.
Schmall Rafael 20 cm átmérőjű távcsövével, 800 mm fókusztávolsággal cserkészte be előre kiszámított időzítéssel a műholdak átvonulását, amint az Albireo nevű csillag körül haladtak el. A sajátos hangulatú felvétel tíz darab két és fél perces expozíció összegzésével született.