Csontevő férgeket fedeztek fel a tenger mélyén
Kivételes kísérletet hajtottak végre a Mexikói-öbölben.
2019 elején a Louisianai Egyetemek Tengeri Konzorciuma különleges vizsgálatba fogott: három aligátortetemet engedtek le közel 2 kilométeres mélységbe a Mexikói-öbölben. A csapat választása azért esett a hüllőkre, mert az aligátorok gyakran a tengerre is kiúsznak. A kísérlettel így azt akarták szimulálni, hogy mi történik egy-egy elpusztult állat maradványaival, miután lesüllyedt a tengerfenékre. A kutatók abban reménykedtek, hogy különleges élőlényeket láthatnak majd a maradványoknál.
A hónapokon át tartó kutatásban a szakértők folyamatosan vizsgálták a tetemek bomlását. A dögevők két napon belül megjelentek az aligátoroknál, 51 nap alatt pedig eltüntették a lágy szöveteket.
Az aligátorok környékén különböző élőlényeket figyeltek meg, így például rákokat, az egyik legizgalmasabb felfedezés azonban férgekhez kötődik – írja a CNN. A csapat ugyanis első alkalommal azonosított csontevő férgeket a térségben, a kutatók szerint egy új fajról van szó. A férgek valóságos foltokat alakítottak ki az aligátorok csontjain, különösen a gerincoszlopon. Az új faj az Osedax nemzetségbe tartozik.
A Mexikói-öbölben nem először hajtottak végre hasonló kísérletet. Néhány éve szarvasmarhák tetemeit engedték le, akkor azonban nem láttak férgeket a maradványok körül. A csapat ennek ellenére úgy gondolja, hogy a csontevő állatok nem csak aligátorokkal táplálkoznak.