A Tordai-hasadék téli csipkében
Egyetemi éveim alatt rengeteget jártunk túrázni a Kárpátok csodálatos tájaira, az évek múlásával eltünedeztek ezek a túrák. Szétszóródott a baráti társaság, mostanság azonban újra feléledt bennem a „tűz”, hogy újra bejárjam ezt a vidéket.
2020-as első túrám az Egyes-kőhöz vezetett, dehogy a 600 kilométeres út ne legyen annyira monoton, odafelé egy rövid kitérőt tettem a Tordai-hasadékhoz.
Berettyóújfalu-Nagyvárad-Kolozsvár útvonalat követtem. Kolozsvár előtt ráhajtottam az új autópályára (A3), ezen egészen addig mentem, amíg elhagytam Tordát és egy szövevényesen bonyolult autópálya-kijárón meg nem közelítettem Szentmihály (Mihai Viteazu) községet. Innét már csak 12 kilométerre van a Tordai-hasadék bejárata. Mészkő (Cheia) községen kell keresztül haladni, de itt már barna táblák jelzik a turistalátványosságot. Könnyű odatalálni, hiszen tiszta időben, már messziről látni a szoros V-alakú, óriási bejáratát. Mielőtt ráhajtanánk a közvetlen bekötőútra, érdemes megállni az útkereszteződésben, ugyanis egy rövid gyalogút leküzdése után egy kilátóponton találjuk magunkat, ahonnét elénk tárul a Peterdi-gerinc és a Kövesbérc-Szindi-gerinc által közrefogott hasadék csodás látványa.
Idefelé jövet többször áthaladtam zúzmarás tájakon, és azért szorítottam, hogy a Tordai-hasadéknál is hasonló táj fogadjon. Szerencsém lett: természet éppen akkor libbentette fel ködfátylát a csipkeruhába öltözött erdők felett. A lélegzetem is elállt, annyira szép volt.
A kb. 2 km hosszú szakadékon az Aranyosba ömlő Hesdát-patak folyik át. A szorost határoló sziklafalak 250-300 méter magasak. A falakban 32 feltárt barlang van, ezek közül a legnagyobb a Porlik-barlang (75 méter hosszú, 19 méter széles és 11 méter magas). A szorosban élő, mintegy ezer növényfaj közül alig néhányat látunk, zömmel fákat.
A szoroson kiépített turistaút vezet át, párszor függőhidakon kell átkelni a patak fölött. Az utat oda és vissza közel egy óra alatt megjárhatjuk.