Képesek előre tervezni a tintahalak
A szakértők régóta tudják, hogy a lábasfejűek rendkívül intelligensek, egy új vizsgálat során viszont a kutatók így is meglepő felfedezésre jutottak.
Pauline Billard, a Cambridge-i Egyetem munkatársa kollégáival tintahalak viselkedését elemezte – számol be a ScienceAlert. A kutatók arra jutottak, hogy a rendszeresen etetett állatok gyakran kevesebbet vesznek magukhoz a kevésbé vonzó táplálékokból, hogy a szeretett eledelekből utóbb többet ehessenek.
Ez azt jelenti, hogy a tintahalak nemcsak az etetés ütemezését jegyzik meg, hanem a rendszer alapján képesek későbbre tervezni, majd kontrollálni is tudják magukat. Billard szerint meglepő volt látni, hogy az élőlények néhány nap alatt alkalmazkodtak az etetési rendhez. „Ez egy rendkívül komplex viselkedés, és csak azért lehetséges, mert kifinomult agyuk van” – mondta a kutató.
A kísérletben 29 közönséges tintahalat vizsgáltak. Az élőlényeknek öt napon át naponta ötször rövidfarkú rákokat és garnélákat adtak, az állatok pedig rendszerint a garnélákat választották elsőként. Ezt követően a tintahalakat két csoportba osztották: az egyikben az állatok este garnélát kaptak, a másikban viszont véletlenszerű táplálékot. Az élőlényeket mindkét csoportban reggel rövidfarkú rákkal etették.
Az első csoport példányai hamar megismerték a rendszert, így reggel csak kevesebbet ettek, várva az esti finomságra, míg a másik csoportban nem volt megfigyelhető hasonló. Az efféle mérlegelő viselkedést gerinceseknél, így varjaknál, kutyáknál és főemlősöknél már korábban is dokumentálták, de ez az első alkalom, amikor tintahalaknál figyelték meg.