Tömegesen pusztultak a kagylók Új-Zéland partjainál
A jelenséget egy helyi lakos örökítette meg. A szakértők szerint ha így folytatódik, a kagylók teljesen eltűnhetnek Új-Zéland környékéről.
Brandon Ferguson február elején az északi-szigeti Maunganui Bluff Beach-en sétált, amikor több százezer elpusztult kagylóra bukkant – számol be a Business Insider. A jelenségről a Facebookra töltött fel egy megrázó videót. A férfi szerint az állatok vesztét a forróság, az alacsony dagály okozhatta. Ferguson hozzátette, a múltban már látott hasonlót a környéken.
Andrew Jeffs, az Aucklandi Egyetem tengerkutatója osztja a férfi véleményét. A szakértő úgy gondolja, hogy a magas nappali hőmérséklet és alacsony dagály együttesen hőstresszt válthatott ki az állatoknál. Jeffs kiemelte, az előrejelzések alapján, amennyiben az átlaghőmérséklet tovább nő a térség vizeiben, a kagylók teljesen eltűnhetnek a régióból. A kutató szerint a fajok eloszlásának változása már most érzékelhető.
2019-ben az új-zélandi kormány egy átfogó jelentésben mutatta be a helyi tengerek állapotának alakulását. A dokumentum alapján Új-Zéland négy vizsgált óceáni területén 1981 és 2018 között 0,1-0,2 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, ami már jelentős hatással van az őshonos fajokra.
„Új-Zéland óceánjai óriási szivacsként viselkednek az éghajlatváltozás hatásaival szemben” – írta Vicky Robertson környezetvédelmi titkár a jelentésben. Robertson szerint a felmelegedés hatására a vizek egyre kevesebb szén-dioxidot tudnak felvenni. A dokumentumban hangsúlyozta: a környezeti átalakulás nemcsak az ökoszisztémára, hanem az emberekre is hat, a tengerszint emelkedése például a parti közösségeket fenyegeti.