Különleges jelenséget láttak a Michigan-tó partján

Az Egyesült Államok Nemzeti Időjárási Szolgálatának (NWS) sikerült megörökítenie a képződményeket.

A kis képződményeket az NWS egyik alkalmazottja figyelte meg a tó keleti partján – írja a Live Science. Az amerikai szakértők jégvulkánként hivatkoznak a jelenségekre, mert a kriovulkánoknak is nevezett formációkhoz hasonlóan magma helyett illékony anyagot, vizet bocsátanak ki magukból. Valójában azonban más folyamat húzódik meg a két jelenség hátterében.
It was a great day to visit the beach and watch the waves interact with the ice. Here’s a couple „ice volcanoes” erupting at Oval Beach on Sunday, February 16, 2020. #miwx #wmiwx pic.twitter.com/B0Vkl18RrN
— NWS Grand Rapids (@NWSGrandRapids) February 16, 2020
Jégvulkánokat nemcsak a Földön figyeltek meg, hanem például a Szaturnusz Enceladus nevű holdján is. Jelen esetben a jégréteg alatt alakult ki olyan nyomás, amely a felszínre tudta préselni a vizet, a kitörő folyadék pedig hamar megfagyott.
Amennyire békésnek tűnhetnek a formációk, annyira veszélyesek. A képződmények ugyanis egy, a jégfelületen lévő lyuk körül alakulnak ki, így megközelítésük balesetveszélyes.
Hasonló formációk viszonylag ritkán jelennek meg, de az Amerikai Egyesült Államok és Kanada határán található Nagy-tavaknál már korábban is láttak ilyeneket télen. Megjelenésükhöz egyedi körülményekre, fagypont alatti hőmérsékletre, nagy víztömegre, part közeli jégrétegre és megfelelő erősségű hullámokra van szükség. 2020. február 16-án a nyugati szél épp megfelelő irányba terelte a hullámokat, hogy azok a felszínre nyomják a vizet a jégen keresztül.