Nyílnak a ligeti csillagvirágok

Zalaszegvár határában van egy megmaradt erdőfolt, amely látványát tekintve maga a csoda.

A régi még szabályozatlan Torna-patak kanyarulatában egy magasabb térfelszínen (amelyet én csak Tornaletörésnek hívok) mesés keményfás ligeterdő található, idős odvas gyertyánokkal, tölgyekkel. Alatta pedig a bókoló hóvirágtenger között egy törékeny, élénk kék színű virág tűnik fel: a ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis).


A korán beköszöntő meleg kicsalogatta a földből, az egyébként március elején nyíló virágot. Az itt elterülő gyertyános-tölgyes üde színfoltja ez a pompás kis növény.
A csillagvirágok a liliomfélék rokonságába tartozó növények, újabban többek között a gyöngyikékkel, a sármákkal és a jácinttal jácintfélék (Hyacinthaceae) néven külön családba sorolják őket. A mai korszerű vizsgálatok bebizonyították, hogy hazánk területén öt csillagvirág faj él, legelterjedtebb a ligeti csillagvirág. Szurdokerdőkben, bükkösökben, gyertyános-tölgyesekben és ártéri ligeterdőkben bukkanhatunk rájuk. Kis termetű, mindössze 10-25 cm magas hagymás egyszikű virág. Hagymánként két levelet fejleszt, melyek szélesek, kissé csatornásak. A hajtáscsúcs narancssárga, a tőkocsány vörösesbarna, melyen a virágzat több, mint hat virágú. A magot hurkaszerűen görbült magas tápanyagtartalmú elaioszóma veszi körül, melyet a hangyák esznek, ezzel terjesztik a magokat. A lepel kék, tövén fehér folttal. Gyakran a falusi kertekben is fellelhető egy nagyobb termetű fajuk: a szibériai csillagvirág, amely hazánk területén nem honos.
Becsüljük meg a tavaszi erdők ékességet, a csillagvirágot, ne szakisuk le, még akkor, se ha napjainkban, nagyobb tömegben tenyészik erdeinkben.
Hazánk területén természetvédelmi oltalom alatt áll, amelynek az eszmei értéke 5 000.- Ft.