Tömegesen pusztulnak a madarak egy afrikai országban
Sorra pusztulnak a keselyűk Bissau-Guineai Köztársaság területén. A szakértők egyelőre nem értik, mi okozhatja a jelenséget.
Az elmúlt hetekben mintegy 650 keselyű tetemét találták meg a nyugat-afrikai ország területén. A természetvédők szerint az esemény több veszélyeztetett fajra is súlyos hatással lehet.
A Keselyűvédelmi Alapítvány (Vulture Conservation Foundation) egy Facebook-bejegyzésben számolt be az esetről. A szervezet keselyűvédelmi katasztrófaként értékelte a helyzetet. 2020. február végén még nagyjából 200 elpusztult madárról tudtak az ország középső részén fekvő Bafatá tartományban, a szám azonban gyorsan emelkedni kezdett.
A szakértők először mérgezésre gyanakodtak, ez ugyanis gyakori probléma a térségben. Február végétől viszont rohamos ütemben kezdett el növekedni az esetek száma, ráadásul egyre több helyen találtak tetemeket, emiatt feltételezhető, hogy mégsem mérgezés okozta az állatok halálát. Lehetséges, hogy a tömeges pusztulást egy extrém időjárási esemény vagy valamilyen betegség idézi elő.
Afrikában számos keselyűfaj egyedszáma csökken, az egyik legfenyegetettebb élőlény a csuklyás keselyű. Mivel a keselyűk fontos szerepet töltenek be az ökoszisztéma működésében, eltűnésük különösen aggasztó.