Tihany sárga világító lámpásai
Szeretek Tihanyban kirándulni, ott a kedvencem a Külső-tó. Felkapaszkodva a Kiserdő-tetőhöz pompás kilátás tarul elénk.
A tó környéke kora tavasszal madárvonulás idején a legattraktívabb, sitkék énekelnek az avas nádból, szól a kis vízicsibe, unkák kórusától hangos a táj, felettünk halászsas portyázza a tájat. Ő szórványos tavaszi-őszi átvonuló, nagyobb tavaink, folyóink mentén.
Van azonban egy kedves kis növény, amiért minden évben ellátogatok ide a félszigetre, ő nem más, mint a cseh tyúktaréj (Gagea bohemica). Napos időben feltűnő jelenség, mert élénksárga virágai ekkor szinte világítanak a talajon, borús időben pedig becsukódnak a szirmok. Tápanyagszegény, szinte már talajmentes felszínekhez köthető a jelenléte, sajátságos mikroélőhelyekhez. A tihanyi állományok is néhány négyzetméteren láthatók, mohákkal, zuzmókkal karöltve.
Kora tavasszal, egyik legkorábban nyíló vadvirágunk. Virágzási ideje rövid. Elterjedése a mészben szegény kőzetekhez, mint a homokkő, bazalt, kvarcfillit kötődik. Élőhelyei a vékony talajú, kőzetmorzsalékos mohás felszínek. Picinyke, néhány centiméteres hagymás növény. A tő- és szárlevelek száma 2, hasonló a murva levélhez, de szélesebb. Az alsó szárlevelek szórtak. A kocsány szőrös, a növény tövén 2 hagyma van közös burokban, mely nem vagy alig visel kifelé görbülő rostos gyökereket. A lepellevelek 1,3-1,7 centiméter hosszúak, megnyúlt tojásdadok, csúcsuk tompa. Országosan viszonylag kevés előfordulása ismert. Például, tizenhárom éve akadtak rá Sopron környékén, itt a Harkai-kúpon és Kő-hegyen találták meg a botanikusok. Megyénkben többek között Balatonfőkajáron, Balatonalmádiban is összefuthatunk vele.
Védett faj, természetvédelmi értéke 5 ezer forint.