Lápok és mocsárrétek élénksárga tavaszi virága
Nem a legkorábbi tavaszi virág, de megjelenése mindig üdítően hat, hisz a fölé boruló égeres, még szinte kopasz, amikor virágzik, ha pedig a pusztában meggyűlt belvizek közepén virít már messziről vonzza a tekintetet.
Március vége és május közepe közötti időszakban a mocsári gólyahír aranysárgára festi a láp-és mocsárréteket, patakok partját. Virágzása a magasabb, hűvös helyeken elhúzódhat. Hazánkban két alfajával találkozhatunk, egyik az alföldi, másik a hegyvidéki tocsogókban, patakpartokon, nedves réteken nő. Néha meg sem lehet közelíteni élőhelyét, maga a virág is a vízből emelkedik ki.
A mocsári gólyahír (Caltha palustris) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családja Caltha nemzetségének egyetlen, Magyarországon is honos faja. Népi nevei: gólyavirág, kácsavirág, libadöglesztő. A Bükkben a Szalajka-patak völgyében sokfelé virít, de az egyik legszebb populáció a Hámori-tó felső végén lévő égeresben található. Az ócsai égerlápban, a kiskunsági nedves réteken, a Hanságban, a Vértes lábánál, a Bihar-hegységben is sokfelé előfordul.
A növény szára üreges, levelei vese vagy szív alakúak, élénk sárga virágainak díszét a csészelevelei adják, sziromlevelei nincsenek. Már kora tavasszal bőséges virágport és nektárt is kínálnak a rovaroknak, a nektárt a magház választja ki.