A tüskebujkálóra Közép-Ázsiában sikerült rátalálni
A madarászás egy különleges időtöltés, sokszor azok a madárfajok a legértékesebbek számomra, amelyre sokat kell várni.
Ilyen faj a tüskebujkáló (Cercotrichas galactotes), kerestem Spanyolország déli részén, Észak-Afrikában Marokkóban és Dél-Európában Görögországban, de sehol nem sikerült összefutni vele. Nagy pillanat volt 2019-ben a Tau-kum sivatagban, Kazahsztánban, Kanshengel határban mikor megpillantottam.
Egy tüskés bokor tetején serényen énekelt a hím. Éneke szomorkás hangulatú, a rigóénekhez hasonlít a legjobban. A bokrokkal, cserjékkel tarkított nyílt területek madara, száraz vidékek lakója. Fészkét alacsonyan, talajszíntől néhány centiméterre építi. Három-öt tojást rak. A tojások szürkésfehér alapon barnás és szürkés cseppfoltokkal tarkálltak. A vörösfejű gébiccsel társfészkelő, ami azt jelenti, hogy fészkük egy bokron épült, egymás közelében. A tüskebujkáló a fészkét nagyszerűen elrejti, gyökerekből, fűszálakból, növényi rostokból, sárból épül, belsejét finom fűszálakkal béleli.
A faj európai és világállománya is stabil, nem tartozik a veszélyeztetett madárfajok közé. A telet Kelet-Afrika és India melegebb területein tölti.
Így válnak valóra az álmok, a madarászat során pedig mindig bepillanthatok a fajok rejtett életébe.