Törékeny kis virág: a pézsmaboglár
Számomra az egyik legszebb, apró kis virág a pézsmaboglár, népi neve a kockagyöngy, békaboglár, békavirág.
A régi katonai térképen, mint Apáca-erdő szerepel napjainkra Csippányi-erdőnek nevezett rész. Gyerekkoromban sokat kirándultam erre, akkor hatalmas fák álltak az Apáca-patak és Torna-patak árterületén fekvő területen. Rendszerváltás után kivágták ezt is, eltűnt egy nagy érték a környékről. Pár napja újból erre vitt utam, és nagy meglepetésemre, a telepített akácosban, csodálatos növényvilág fogadott. Az erdő alja a naplementében keltikék szőnyege, kora tavaszi geofitonok tömege, úgymint a foltos árvacsalán, medvehagyma , bogláros szellőrózsa és a pézsmaboglár (Adoxa moschatellina).
Nevét onnan kapta, hogy zöldessárga, kocka alakú virágai enyhén rothadó szagot árasztanak. A csúcsi virág pártája négy, míg csészéje két tagú, oldalsó virágok pártája öt, csészéjük szintén öt tagúak.
Hazánkban szórványosan fordul elő árnyas élőhelyeken, égerligetekben, domb- és hegyvidéki erdőkben. Jellemzően a nyirkos, laza, nitrogénben gazdag, vályogos talajon. 5-15 cm magas, a levele a keltikékre hasonlít, a hosszú nyelű tőlevelek ritkán hármasan összetettek, a levelek hasogatottak. Európa nagy részén fellelhető virág. Nem védett növény.