A rossz eset az, hogy nem sikerül változtatnunk a szemléletünkön, a működésmódunkon – hogy hagyjuk pusztulni a természetet és a benne élő fajokat. A jó eset pedig, hogy mindent átértékelünk, hogy megtanuljuk óvni a Földet és a velünk élő állatokat, növényeket. Nehéz ügy ez, mert nem csak a holnapban-holnaputánban kell gondolkodnunk. Ám az nyilvánvaló, hogy szűkebben vett élőhelyünkön, hazai terepen is vannak társbérlőink, akiket fontos védenünk. Íme néhány olyan bérlőtársunk, akire oda kell figyelnünk.
Az elkövetkező hónapokban a National Geographic magazinban és az ng.24.hu oldalon megismerkedünk velük és védelmük kulisszatitkaival. A hazai természetvédelem sikereivel, váratlan fejleményeivel, problémáival. Merthogy a természetvédelemben végképp minden mindennel összefügg, az élővilágot csak rendszerben, a nagy egészt végiggondolva lehet oltalmazni. Tájak, élőhelyek, egymásra utalt fajok sokaságát kell értőn kezelni ahhoz, hogy helyreállhasson, ami kibillent. Látunk majd példát sikersztorira, örvendetesen magára találó hazai fajra, de betelepítése után túlontúl jól boldoguló, váratlanul elszaporodott új bérlőtársra is, nemkülönben arra, hogy élőhelye pusztultával némelyik hazai állatunkból lassan már az utolsókat kell megmenteni.
Készült az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ támogatásával.