Megérkeztek az első fecskék!
Idén április 8-án láttam az első füstifecske párt (Hirundo rustica) falukban Apácatornán. Nagy valószínűség szerint, hamarosan követik a többiek is.
A fecske a magyar nép mindig is kedvelt madara volt az évszázadok során, mert ott élt a lakóhelyük környékén. Az eredeti fészkelőhelye azonban a barlangok és sziklapárkányok voltak, amelyet idővel felcserélt az emberi építményekre.
A magyar állomány jelentős része Dél-Afrikába vonul a Földközi-tenger keleti részét követve. Fészkét nyállal kevert sárcsomókból építi. Kiszámították hogy egy-egy fészekhez 750-1400 sárgalacsin szükséges, ezek egyenkénti átlagos súlya 0,48 gramm. A megfigyelések szerint a sárgyűjtés idején a fecskepárnak 220 kilométert kell repülnie.
A fecske szinte állandóan a levegőben van, mert a repülő rovarokra, legyekre a legelésző csorda körül vagy a vizek felett vadászik. Ornitológusok megfigyelései szerint egyetlen példány egymillió rovart pusztít el évente.
Szinte egész Európában csökken a fészkelő párok száma, a mezőgazdaság átalakulásával napjainkban hazánkban is drasztikus állománycsökkenésnek lehetünk tanúi. Magyarországon a füstifecske védett faj, eszmei természetvédelmi értéke 50 000 forint.