Újra üdvözölhetjük az örvös légykapót is
A Tüskevári-erdőbe a napokban pontosan 2020. április 8-án érkeztek meg az első hím örvös légykapók (Ficedula albicollis).
Később követik őket a tojók. Az öreg hímek fekete-fehér impozáns kis madarak. A homlokuk fehér, a fehér kiterjedése az idősebb példányoknál a legnagyobb. A hímek nyakán egy széles fehér örv található, innen az elnevezése. A tojók kevésbé feltűnőek, testük szürkésbarna, a hason világosabb. A fiatalok világos alapon sötétbarna csepp alakú foltozással díszítettek.
A madár csőre és lába fekete, a szeme sötét mélybarna minden korban. Jellemzően vártamadarak, ami azt jelenti, hogy a fák ágcsúcsain ülve az arra elrepülő rovarokat (mint a neve is mutatja legyeket) a levegőbe felrepülve kapják el.
Ősszel vonulás idején azonban a bogyótermő növényeket fogyasztják, egyik kedvencük az érő bodza. Vonuló madár jellemzően április második hetében érkezik, szeptember vége felé vonul el. A dombvidéki és hegyvidéki erdők költőmadara, de megtelepedik nagyobb kastélyparkokban és temetőkertekben is.
Állománya hazákban csökken, a számára alkalmas költőhelyet jelentő idős erdők eltűnésével. Fészkét ugyanis a odvas fák odúiba rakja.
A korábban készült fotón is látható, hogy fészke növényi rostokból áll, azt állati szőrökkel béleli. Öt-hét tojást számláló fészekalja május közepén tojja, a tojásai egyszínű zöldesszürkék, nagyon impozáns megjelenésűek. Két hét alatt kelnek ki belőle a fiókák. A szülők szorgalmas etetésének köszönhetően ugyanennyi idő múlva már el is hagyják fészküket.
Én magam a Tüskevári-erdőben több mint harminc esztendeje helyezek ki részükre mesterséges fészekodúkat, amelyekben minden évben költ néhány pár, elősegítve így is a megtelepedésüket. Megjegyzem, az idős erdőállományok fogyásával látom a tendenciát, miszerint erősen csökken állományuk! Üde színfoltja e fekete-fehér madár a kora tavaszi erdő friss zöldjének, remélem még sokáig az is marad idehaza.
Magyarországon védett madárfaj a természetvédelmi eszmei értéke 25 ezer forint.