Melyek a világ legfontosabb, nagy diverzitású élőhelyei?

A biodiverzitás ma már csak néhány helyszínen éri el a kívánt szintet, ám ezek közül is ki kell választani, melyek védelmére kell jobban odafigyelni.

Az élőhelyek minőségi leromlása és az élőhelyvesztés a két legsúlyosabb veszélyt jelentő tényező ma a biodiverzitásra nézve. A legtöbb védelmi programban veszélyeztetett fajok élőhelyeként kis területeket helyeznek fokozott védelem alá, azonban felmerült az is, hogy a nagyobb, érintetlen rendszerek védelmét kellene előtérbe helyezni. A kétféle védelmi megközelítés hívei közti vitát eldöntheti egy új kutatás eredménye, amelyet az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a PNAS közölt.
Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálta meg, hogy a természetes állapotú, vadonnak minősíthető élőhelyek közt melyek esetében tapasztalható a legnagyobb biológiai sokszínűség. A vizsgálathoz olyan, nagy (1 km-es) felbontású élőhely-térképeket használtak, amelyek 4 kategóriába sorolva jelzik az egyes területek állapotát: vadon, kis zavarású, közepesen átalakított, erősen átalakított. A térképi adatokat 400 ezer növény- és állatfaj felméréséből származó adatok alapján azzal is kiegészítették, hogy az adott terület fajgazdagsága mennyiben hasonlít vagy épp tér el attól, amilyen ideális esetben (emberi behatás nélkül) lehetne.
Az így kapott eredményeket tudták azután a globális biodiverzitási „forrópontok” meghatározásához felhasználni, vagyis megkeresték azokat a területeket, amelyek érintetlenségükkel és fajgazdagságukkal egyaránt kitűnnek. E régiók kompromisszumos megoldást jelenthetnek a védetté nyilvánítás mindkét megközelítésének hívei számára.
A felmérésből kiderült, hogy az ilyen, kiváló állapotú területeknek csupán 18,6 százaléka élvez valamilyen védettséget világszerte, ez pedig meglehetősen alacsony arány, így bőven van még hely, ahol tevékenyen lehetne óvni a természetes állapotú vadont, amelyen egyelőre még a biológiai sokszínűség a jellemző. A felmérés nagy felbontású eredményei konkrét segítséget is nyújthatnak a helyi védettség elérésén munkálkodók számára.
A kutatók kiemelték, hogy azonnali cselekvésre van szükség ahhoz, hogy a még meglévő biodiverzitást meg tudjuk őrizni, s ehhez a kormányoknak, az üzleti szférának és a társadalmaknak együttesen kell fellépniük.